banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Vastsündinu esmane kontroll

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Vastsündinu esmane kontroll Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Vastsündinu esmane kontroll,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Vastsündinu esmane kontroll

Nabaväät suletakse klambri, nööri või kummiga. Seejärel lõigatakse see läbi. Lootevõide hulk on iga vastsündinu puhul erinev. Tavaliselt imendub see paari päevaga. Lootevõie kaitseb vastsündinu nahka. Eriti rohkelt leidub seda kõikides voldikestes, kaenla all, kaelal ja tüdrukute häbememokkade vahel.

Tänapäeval teame, et rinnaga toitmise edukaks alustamiseks on sulle ja su imikule vaja rahu ning vaikust, kuni ta on esimest korda imenud. Seetõttu soovitavad ämmaemandad vastsündinu tervisliku seisundi kontrollimisega oodata, kuni ta on rinna leidnud. Kui ämmaemand seda siiski ära ei oota, võid temalt selle põhjust küsida. Kui ämmaemanda hinnangul on vaja vastsündinut kontrollida kohe, selgitab ta seda sulle.

Ämmaemand või lastearst kontrollib vastsündinu suud ja suulage, et teha kindlaks, kas see on täiesti välja arenenud ning kas laps suudab imeda. Kontrollitakse keha, silmi, kõrvu, loetakse üle sõrmed ja varbad.

Lastearst vaatab üle vastsündinu puusad, et avastada kaasasündinud nihestusi. See on seisund, kus puusaliigese pesa on liiga väike ja reieluu võib pesast kergesti välja tulla. Nihestust saab avastada uuringuga, mille käigus pööratakse beebi reieluud puusakondi juures 90° nurga all väljapoole. Kui tegu on kaasasündinud nihestusega, kaasneb selle liigutusega prõksatus. Raviga võib kohe alustada, kasutades spetsiaalseid "trakse", mis hoiavad imiku jalad konna-asendis. Raviks kulub umbes 3 -6 kuud. Imikut see ei kahjusta.

Arst kontrollib pärakut ning seda, kas poistel asuvad ikka munandid munandikottides. Arst kuulab ka beebi südant ja kopse.

Vastsündinut kaalutakse ja mõõdetakse. Lõpuks pannakse ta riidesse, et vältida keha tarbetut jahtumist.

Seejärel saad sa oma lapse tagasi sülle ja võid rahus olla kas sünnitus- või juba sünnitusjärgses osakonnas.

Koljusiseste verejooksude vältimiseks tuleb vastsündinule pärast sündimist manustada K-vitamiini. Tavaliselt tehakse seda kohe pärast sündimist.

Kõikidele vastsündinutele ei panda enam rutiinselt silmatilku. Arst kontrollib vastsündinu silmi ning iga põletikule viitava tunnuse korral alustatakse ravi.

"Rähmased" silmad võivad olla tingitud veel mitte töötavatest pisarakanalitest. Neid ravitakse steriilse soolalahusega.

Allikas: fert-c.ee

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 5. 11. 2010. 02:15