banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpe



turvakood

lapsevanem-logo.gif

Sünnituse käiku sekkumine

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Sünnituse käiku sekkumine Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Sünnituse käiku sekkumine,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Sünnituse käiku saab sekkuda vaakumpumbaga või sünnitustangidega. Enamasti kasutatakse vaakumpumpa, kui lootel on oht jääda hapnikuvaegusesse nõrga südametegevuse või pikka aega kestnud ebapiisavate kokkutõmmete tõttu.

Vaakumpump

Vaakumpumbal on kaks tüüpi otsikuid:  pehme plastikkauss ja kõva metallkauss.

Sünnitajale tehakse kohalik tuimestus, lahklihalõige ning imukauss kinnitatakse loote pea kohale. Tõmmates imukausi taga olevast voolikust sama aegselt kokkutõmbega on võimalik sünnituse lõpulejõudmisele kaasa aidata.

Loote peal võivad imukausi kinnituskohal esineda sinikad, paistetus ja võib-olla ka mõned vesivillid või väikesed haavad. See ei ole ohtlik ja pea paraneb paari päevaga.

Keisrilõige

Keisrilõike abil sünnitamine on üks võimalikest variantidest. Seda kasutatakse Eestis umbes 15% sünnituste puhul. Kui pead sünnitama keisrilõike abil, viiakse sind operatsioonisaali. Üld- või epiduraalnarkoosi all avatakse sinu emakas läbi kõhuseina ning laps ja platsenta võetakse välja.

Kui see juhtub sinuga, võib sulle tunduda, et oled kõik ebameeldivad kogemused kätte saanud - sünnitegevuse ja nüüd ka operatsioonihaava valu. Sa võitlesid, kuid ei saanud ikkagi hakkama. Ära lase end nendest tunnetest segada, vaid räägi neist -sellest võib kasu olla. Ehk tunned siis suurt kergendust.

Kui oled õnnetu teades, et sul ei tule normaalne sünnitus, räägi sellest oma ämmaemandaga.

Pärast sünnitust võib tuimestus mõnedele vastsündinutele mõju avaldada või ei ole kogu vedelik kopsudest välja surutud. Seega võivad nad hingamiseks eraldi abi vajada.  Tavaliselt on see vaid kerge toetus esimestel tundidel ning edaspidi ei vaja laps mingit erihooldust.

Plaaniline keisrilõige

Keisrilõiget võib ka enne sünnitust planeerida. Keisrilõikeid võib teostada kas üld- või epiduraalnarkoosi all. Mõnedes haiglates võib ka isa operatsioonisaalis viibida.

Juhul kui ta tahab, saab ta vastsündinu oma kätte niipea kui laps emakast välja võetakse.

Jalul peale keisrilõiget

Paar esimest päeva pärast keisrilõiget liigutad sa end ettevaatlikult ja su haav teeb haiget. Jälgi, et sul oleks piisavalt valuvaigisteid ning küsi haigla personalilt, milliseid valuvaigisteid sa võid hiljem kodus tarvitada.

Püüa võimalikult palju voodist tõusta ja sirge seljaga kõndida. Avastad, et tasakaalukalt liikudes ei valuta haav nii palju. Mine sünnitusjärgsesse võimlemistundi ja õpi mõned veenipumpamisharjutused. Veenipumpamisharjutused (ole nendega alguses ettevaatlik) aitavad kõhu paistetust alandada ja panevad sisikonna pärast operatsiooni taas tööle. Viis päeva pärast keisrilõiget võid jälle kõhuli lamada.

Kohe peale keisrilõiget ei ole hea köhida ega naerda. Võid haava toetamiseks panna kõhu peale padja või kokkuvolditud rätiku.

Keisrilõige on kirurgiline toiming, seega võib haav tekitada valu, mis võib kesta kuni kuu aega. Arm on hell ja ilmselt ei taha sa seda katsuda. Siiski püüa seda iga kord vannis olles seebiga pesta. Kui arm on umbes kolme nädala pärast paranenud, võid selle omade ringliigutustega sisse kreemitada. Armi ei tohi venitada. Sa ei tohi armi tõttu tõsta midagi raskemat kui imik. Sa ei tohi esimese 6-8 sünnitusjärgse nädala jooksul teha ka kõhulihaseharjutusi ega muid kõhule mõeldud harjutusi. Proovi olukorraga arvestada, kuid see ei tähenda, et peaksid täiesti passiivne olema. Kui haav valutab, on käesolevad nõuanded vaid juhendid, mida tohiks ja mida ei tohiks teha. Jaluta iga päev. Tee veenipumpamisharjutusi ja pinguldusharjutusi ning ära unusta selga sirgena hoidmast.

Ära mine sünnitusjärgsesse võimlemistundi enne kui 6-8 nädalat pärast keisrilõiget ning pea meeles, et valu annab märku liiga raskest treeningust.

Muud sekkumisviisid

Normaalse sünnituse käigus võib vahel juhtuda, et platsenta ei välju. Siis tehakse sulle epiduraaltuimestus, mille käigus jääd sa ikka kontakti imikuga, või tehakse sulle üldnarkoos ja arst eemaldab platsenta emakast oma käega.

Allikas: fert-c.ee

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 5. 11. 2010. 02:46