banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Vekslid

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Vekslid Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Vekslid,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

[ Vekslid ] [ Müügikohad ] [ Aktsepteerivad kaupmehed ] [ Turvaelemendid ]

Vaata veel: [ Vekslite tagamine ] [ Vekslite ringlusse andmise kord ]
[ Veksliringlusest tekkiva kasumi kasutamine ] [ Vekslihoius ] [ "Ühistu liikmed hakkavad vekseldama" (Erki Pisuke - novembri Ühistuleht)

Tartu Hoiu-laenuühistu Eesti veksel

Tartu Hoiu-laenuühistu on maksevahendina kasutusele võtnud Eesti vekslid, mida ühistu liikmed saavad lisaks eurodele kasutada omavahelistes arveldustes. Vekslite eesmärk on suurendada Tartu Hoiu-laenuühistu liikmetevahelist kaubandust, muutes kaasliikmetelt kaupade ja teenuste ostmise soodsamaks kui äriajamise mitteliikmetega. Hetkel on kasutusele võetud 5-, 10- ja 50-ühikulised vekslite kupüürid.

Ühistu liikmed saavad soetada Eesti veksleid hinnaga 1 veksliühik = 0.90 EUR, mis tähendab arveldamisel 10% soodustust ettevõtja juures. Kasutada saab veksleid Tartu Hoiu-laenuühistusse kuuluvate ettevõtete või eraisikutega äri ajades, kusjuures kauba või teenuse ostmisel on üks euro võrdne ühe veksliga (1 veksliühik = 1 EUR). Seega võimaldab vekslite kasutamine liikmele kaasliikmete ärides kõrge püsisoodustuse ning tagab tiheda ja vastastikku tulusa liikmetevahelise kaubanduse.

Veksel kui kinke- ja sooduskaart

Veksel on oma omadustelt sarnane turul pakutavatele kinke– ja sooduskaartidele. Praegusel ajal pakuvad paljud ettevõtted oma kinkekaarte. Tarbija jaoks tähendab see, et ostes 10-eurose kinkekaardi ja kinkides selle edasi, saab kingisaaja 10 euro eest tarbida kaupa või teenust. Ühistu veksel on oma olemuselt sarnane, kuid nimetatud kinkekaardi ostja maksaks 10 euro asemel 9 eurot, kingisaaja saaks aga kaupa või teenust tarbida ikka 10 euro eest. Põhimõtteliselt samamoodi nagu toimib süsteem sooduskaartide puhul, kuid veksliga kaubeldes on soodustus püsivalt 10%. Seega on Eesti veksel justkui kinke- ja sooduskaart ühes.

Veksliringluse toimimise näide

 1. Hoiu-laenuühistu liige Mari tuleb Tartu Hoiu-laenuühistu vekslite müügipunkti, maksab kassasse 9 eurot ning avaldab soovi osta Tartu Hoiu-laenuühistu Eesti veksleid (edaspidi veksel).

 2. Kuna veksleid müüakse 10% soodustusega saab Mari selle eest vastu 10-ühikulise veksli.

 3. Mari soovib osta mett ning teeb seda Tartu Hoiu-laenuühistu liikme Peedu kaupluses, makstes Peedule 10-se veksliga.

 4. Peedu annab Marile 10-ühikulise veksli vastu 10 eurot maksva meepurgi. Arvestades, et 10-ühikulise veksli eest käis Mari eelnevalt (1) välja vaid 9 eurot, saab Mari ühistu kaasliikme Peeduga äri ajades 1 euro ulatuses soodustust. Nüüd on 10-ühikuline veksel kaupmees Peedu kassas.

 5. Peedul jõuab kätte 100 euro ulatuses maksetähtaeg kohalikule mesinikule Jürile, kes samuti on Tartu Hoiu-laenuühistu liige. Peedu maksab Jürile arvest 90 euro ulatuses eurodes ning 10 euro ulatuses vekslites.

 6. Jüri loeb Peedu 100-eurose arve makstuks.

 7. Kuna mesinik Jüri soovib võtta Tartu Hoiu-laenuühistust laenu oma mesindustalu laiendamiseks tuleb tal laenulepingu sõlmimiseks maksta Tartu Hoiu-laenuühistule lepingutasuna 10 eurot. Mesinik Jüri kasutab maksmiseks 10-ühikulist vekslit.

 8. Vastutasuks sõlmib ühistu Jüriga laenulepingu. Veksli üks ringkäik on täis saanud ning võib alata järgnev tsükkel.

9. / 10. 
Kui peaks juhtuma, et Mari (või ükskõik kes veksliringluse ahelas) ei soovi veksleid kasutada kaasliikmete kaupade, teenuste või tööjõu ostmiseks, võib ta pöörduda Tartu Hoiu-laenuühistusse, et ühistu ostaks vekslid eurode eest tagasi. Kuna see on ettenähtud pigem erandliku toiminguna, rakendab ühistu tehingus 15% allahindlust ehk maksab 10-ühikulise veksli eest 8 eurot ja 50 senti.
 

Miks peaks ettevõtja aktsepteerima Tartu Hoiu-laenuühistu Eesti veksleid?

 1. Vekslid võimaldavad suunata Tartu Hoiu-laenuühistu liikmete tarbimise Tartu Hoiu-laenuühistu liikmetest ettevõtjate äridesse. Seega võimaldab vekslite kasutuselevõtt võita juurde uusi kliente. Samuti võimaldab see kindlustada olemasolevate klientide motivatsiooni ettevõtjalt kaupu või teenuseid soetada, kuna püsivalt rakendub püsisoodustus 10%.
 2. Vekslid on ettevõtja jaoks võimalik tööle panna käibekapitali kaasamiseks, et finantseerida kaubavarude soetamist. Täpsemalt küsi info@yhistupank.ee
 3. Võimaldab anda oma panuse Tartu Hoiu-laenuühistu ja Eesti ühistegevuse arendamisse.
 4. Ettevõtjal on võimalik veksleid paigutada vekslihoiusele, mille tähtpäeva saabudes saab veksleid kursiga 1:1 eurodeks vahetada. Vekslihoiusest saab täpsemalt lugeda siit.
   

Vekslite turva- ja kujunduselemendid

Eesti vekslite kujunduse autor on Tartu Hoiu-laenuühistu liige Kornelika Egers-Pisuke. Vekslid on trükitud spetsiaalsele puuvillturvapaberile, mis katsudes on veidi õhem kui traditsiooniline rahapaber. Turvaelementidena on kasutusel vesimärkidena trükitud rõngad (nähtavad esi- ja tagakülge vastu valgust vaadates), UV-märk, UV-kiud ning turvahologramm. Igal vekslil on unikaalne triipkood. Turva- ning kujunduselemendina kulgevad nii esi- kui tagakülgedel pidevad kaarduvad jooned, mis on trükitud Pantone värvisüsteemis. Seega on vekslite turvalisus tagatud mitmete erinevate turvaelementidega, mis muudavad vekslite jäljendamise väga keeruliseks. Täpsemalt saab turvaelementidega tutvuda siin.

Dokumendid:

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2012. 02:37