banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Tund nr 2.

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Tund nr 2. Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Tund nr 2.,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Ühtlane sirgjooneline liikumine

Tahke keha ja punkti liikumine

Kehade mehhaanilised liikumised looduses ja tehnikas võivad olla mitmesugused ja keerukad.

Kõige lihtsamaks liikumise viisiks on kulgliikumine. Kulgliikumisel jääb kehast tõmmatud iga sirge iseendaga paralleelseks. Näiteks laua sahtli liikumine selle väljatõmbamisel, kolvi liikumine sisepõlemismootoris, jne.

Kulgeval liikumisel kõik keha punktid läbivad ühesugused kaugused ja kujutavad oma liikumisel ühesuguseid jooni. Järelikult, et uurida keha kulgliikumist, on küllaldlane uurida keha mingi ühe punkti liikumist.

Kui ruumis liikuva keha järjestikkused asukohad pidevalt märkida punktidena, näiteks auto jäljed värskel lumel, siis läbi nende punktide tõmmatud jooni nimetatakse läbitud teeks ehk trajektooriks. Tõmmates pliiatsiga mööda paberit, jätame jälje – pliiatsi liikumise trajektoori. Leekkuulidega lastes on märgi tabamine kergem (kasu ka suuremJ), kuna on näha kuuli liikumise trajektoor. Meteoor, sattudes Maa atmosfääri, hakkab hõõguma ja jätab enda järel jälje, mis näitab ta trajektoori.

Igasugusel liikumisel sõltub punkti poolt läbitud tee ajast. Leida viis, mis lubab määrata punkti asukohta trajektooril mistahes ajahetkel, tähendab kindlaks määrata punkti liikumise seadus. Liikumise seadust võib väljendada mitmel kujul: seda võib esitada matemaatilise valemina, mis seob liikumist iseloomustavaid suurusi; tabeli kujul; kujutada graafiliselt joonena.

Punkti liikumine on määratud, kui on teada ta trajektoor ja liikumise seadus sellel trajektooril.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 17. 08. 2005. 22:33