banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Millised on tshehhid?

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Millised on tshehhid? Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Millised on tshehhid?,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Millised on tshehhid?
RAILI ALLMÄE
antropoloog

Tänapäeva Tšehhimaa rahvastikust 94% on tšehhid. Tšehhid on lääneslaavi rahvas. Niisiis kuuluvad nad, nagu kőik slaavi rahvad, europiidsesse suurrassi, kuid nendegi hulgas eristatakse antropoloogilisi rasse ehk tüüpe - näiteks balti, keskeuroopa, karpaadi-dinaari jne.

Kas heledad vői tumedad silmad?
Nagu kőigil slaavlastel, nii varieerub ka tšehhide silmade värvus heledast kuni päris tumedani. Tšehhimaa loodeosas kohtab enamasti heledaid silmi (50%), tumedaid on seal vaid 5-7%. Samas piirkonnas on tumedapäiseid tšehhe 30%, heledajuukselisi aga kohtab harva. Tšehhimaa lőunaosas on heleda- ja tumedajuukselisi inimesi peaaegu pooleks, viimaseid ehk veidi enam. Tšehhimaa keskosas on aga heledasilmsus juba tunduvalt harvem nähtus (30%) ning tumedajuukselised on märgatavas ülekaalus (50-60%).

Kas nőgus vői sirge nina?
Nőgusat ninaselga tuleb sagedamini ette Euroopa pőhjaosas elavatel slaavlastel. Lőunapoolsetele, sealhulgas tšehhidele, on omasem sirge ninaselg.

Millise kujuga nägu ja pea?
Üks antropoloogilisi tunnuseid on näo laius ja kőrgus, mille pőhjal hinnatakse näokuju ümarust. Slaavlastele on üldiselt iseloomulikud keskmised näo mőőtmed. Pisut erinevad on ukrainlased, tšehhid ja slovakid, kelle näo laius on keskmisest suurem ja seega näokuju ka ümaram.

Pea kuju iseloomustab peaindeks, pea laiuse ja pikkuse vahe. Mida suurem on indeks, seda ümaram on pea. Slaavlaste peaindeks jääb 78-89 vahele. Tšehhid on suhteliselt ümara peaga, nende peaindeks on vahemikus 83-85.

Kui pikad?
Tšehhid on üks pikakasvulisemaid rahvaid Euroopas. Tšehhimaa kőige pikemad mehed ja naised elavad Lőuna-Tšehhis.

Niisiis - tšehhid on suhteliselt ümara pea ja näokujuga, enamasti tumedasilmne ja tőmmujuukseline pikakasvuline rahvas!

5 / 1 9 9 8 A U G U S T HORISONT

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 21. 04. 2005. 10:18