banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Mis on tasuta tarkvara

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Mis on tasuta tarkvara Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Mis on tasuta tarkvara,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

 

Vaba tarkvara on tasuta tarkvara, mida saab ilma piiranguteta kasutada, kopeerida, uurida, muuta ning levitada. Tarkvara, mida müüakse raha eest, on kommertsvara. Tarkvara seaduslikuks kasutamiseks peab tarkvaraga kaasas olema ka litsents, kas paberil või elektroonilisel kujul, mis omakorda fikseerib tarkvara kasutamise õigused. Tarkvara kasutamist ilma litsentsita käsitletakse autoriõiguste rikkumisena ehk tarkvarapiraatlusena, mille eest on ette nähtud vägagi karmid trahvid ja karistused. 

Tarkvara jagunemine:

Freeware - vabatarkvara ehk vabavara. Nii nimetatakse tarkvara, mida levitatakse tasuta. Kasutajal on õigus seda programmi piiramatult kasutada, allalaadida, CD–le salvestada ning isegi selle lähtekoodi vastavalt oma vajadustele muuta. Selle takvaratoote koostaja on loobunud igasugustest õigustest sellele programmile, välja arvatud ühes punktis: seda toodet ei tohi edasi müüa ega sellega muul viisil raha teenida.

Shareware - See on tarkvara, mida saab tasuta allalaadida, teatud aeg proovida (tavaliselt 15 - 90 päeva) ja seejärel otsustada, kas see sulle meeldib või ei. Programmi pidevaks tööks nõutakse tavaliselt registreerimist, mis on tasuline ja mitte alati just kõige odavam. Kui programmi selle aja jooksul ei registreerita, siis see kas lõpetab töö või jätkab toimimist piiratud võimalustega.

Adware - Tarkvara, mille kasutamise ajal näitab ta mingi tootja reklaame. Adware heaks näiteks on populaarne failivahetusprogramm KaZaa. Reklaamide näitamise väljalülitamist või nende kuvamist mingil muul teadlikul viisil, loetakse võrdseks tarkvarapiraatlusega.

Commercialware - Tasuline tarkvara, mis on seotud litsentsilepinguga. See keelab tarkvara kas edasi anda, kopeerida või mõningatel juhtudel isegi müüa. Seda liiki tarkvaraga ei ole reeglina kaasas lähtekoodi ning ei ole lubatud mitte mingil viisil muuta. Selle tarkvaraliigi kasutamine ja kopeerimine (kaasa arvatud varukoopiate tegemine) on täpselt reeglite järgi paika pandud. Kommertsiaaltarkvara litsentsidel on ka mitmeid alaliike.

Donationware - Tarkvara, mille looja palub vastutasuks programmi kasutamise eest mingit väikest kingitust. Tavaliselt on selleks rahasumma või postkaart. Kingituse tegemine ei ole kohustuslik, kuid viisakas.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 14. 03. 2010. 06:36