banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Mis on keha sees?

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Mis on keha sees? Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Mis on keha sees?,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Mis on keha sees?

See küsimus on inimesi vaevanud juba kaua aega. Juba neljanda klassi loodusõpetusest tead sa katset, kus kuumutati teraskuulikest. Enne kuumutamist mahtus ta lihtsalt rõngast läbi, pärast kuumutamist aga ei mahtunud. Tegu oli soojuspaisumisega. Võib teha veel palju selliseid katsed, ja kõik nad näitavad, et keha soojenedes paisub, jahtudes aga keha ruumala väheneb. Seda on lihtne seletada, teades, et keha koosneb osakestest ning nende osakeste vahel on vaba ruumi. Soojendamisel osakeste kaugus suureneb, jahtudes aga väheneb.

Osakesi, millest aine koosneb, nimetatakse molekulideks. Ühe ja sama aine molekulid on kõik ühesugused. Molekulid aga koosnevad aatomitest. Molekulide koostises võib aatomeid olla tuhandeid. Näiteks hapniku molekul koosneb kahest ühesugusest aatomist, vee molekul aga juba kolmest, millest üks on hapniku ja kaks vesiniku aatomit.

Molekulid ja aatomid on niivõrd väikesed, et neid ei saa vaadata isegi läbi hariliku mikroskoobi. Mõistmaks molekuli mõõtusid, tooksin järgneva näite: molekul on sama palju väiksem õunast, kui õun on väiksem maast.. veetilgas on molekule mitukümmend miljardit korda rohkem, kui Maal inimesi.

Aatomeid on võimalik jagada veel väiksemateks osadeks - elementaarosakesteks. Seniks on vaja aga meelde jätta peamine:

  • Osakesi, millest aine koosneb, nimetatakse molekulideks.


Molekulid aga koosnevad aatomitest.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 22. 10. 2008. 05:43