banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Teepikkus, aeg ja kiirus

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Teepikkus, aeg ja kiirus Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Teepikkus, aeg ja kiirus,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Teepikkus, aeg ja kiirus

Teed mida mööda keha liigub nimetatakse teepikkuseks. Teepikkuse mõõtühikuks on meeter [m], kasutatakse ka kilomeetrit [km] ja sentimeetrit[cm].

Aja mõõtühik on sekund [s]. Mõnikord kasutatakse ka suuremaid mõõtühikuid - minutit [min] ja tundi [h].

Ühe ja sama teepikkuse võivad kehad läbida erinevate aegadega. Näiteks autobuss läbib kahe peatuse vahe kiiremini kui inimene jalgsi, kuigi teepikkus on mõlemal üks ja sama. Toimub se sellepärast, et kehadel olid erinevad kiirused.

Ühtlase liikumise kiirus on suurus, mis on arvuliselt võrdne ajaühikus läbitud teepikkusega. Ühtlase liikumise kiirus näitab, missuguse teepikkuse läbib keha ühes ajaühikus.

Kiiruse ühikuks võetakse sellise ühtlase liikumise kiirus, mille juures ühes ajaühikus (1 sekund, 1 tund) läbitakse ühe pikkusühikuga võrdne tee.

Mõõtühkuks on - meetrit sekundis [m/s], kilomeetrit tunnis [m/s]. näiteks kiirus 5 m/s tähendab, et ühe sekundi jooksul läbiti 5 meetrit.

Arvutamaks keha kiirust, on meil vaja teada teepikkust ja aega, mille jooksul liikumine toimus.
 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 22. 10. 2008. 05:44