banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Maa magnetpoolus liigub kiiruga Siberi poole

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Maa magnetpoolus liigub kiiruga Siberi poole Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Maa magnetpoolus liigub kiiruga Siberi poole,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Maa magnetpoolus liigub kiiruga Siberi poole

Teadlaste väitel nihkub Maa põhja-magnetpoolus nii kiiresti Põhja-Ameerikast ära, et võib 50 aasta pärast Siberis asuda, vahendab BBC.

Magnetpooluse nihkumine võib tähendada, et Alaskas enam virmalisi ei näe ning see loodusnähtus võib olla paremini nähtav hoopis Siberis ja Euroopas.

Maa magnetpoolus ei kattu täpselt Maa põhjapoolusega ning magnetpoolus muudab oma asukohta.

«See võib olla osa tavapärasest võnkumisest ning lõpuks võib see (põhja-magnetpoolus) Kanada poole tagasi liikuda,» ütles Oregoni ülikooli paleomagnetist Joseph Stoner.

Varasemad uuringud on näidanud, et Maa magnetväljade tugevus on viimase 150 aasta jooksul kümme protsenti langenud. Samal ajal liikus põhja-magnetpoolus umbes 1100 kilomeetrit Arktikasse.

Magnetpooluse liikumise ulatus on viimase sajandi jooksul võrreldes varasema ajaga suurenenud, märkisid Oregoni teadlased.

Teadlased uurisid mitmete Arktika järvede setteid, kuna setetes säilib info Maa magnetvälja kohta. Süsinikumeetodit kasutades avastasid teadlased, et põhja-magnetväli on viimase tuhande aasta jooksul oma asukohta märkimisväärselt muutnud.

Peamiselt liikus magnetväli Põhja-Kanada ja Siberi vahet, kuid liikus aegajalt ka teistes suundades.

Põhja-magnetpoolus avastati 1831. aastal. Kui seda 1904. aastal taas vaatama mindi, leidsid maadeuurijad, et see on 50 kilomeetri võrra nihkunud.

Sajandite jooksul pidid kompasse kasutavad navigeerijad õppima toime tulema erinevustega põhja-magnetpooluse ja geograafilise pooluse vahel. Kompassi magnetnõel osutab just magnet-, mitte geograafilise pooluse poole.

Artikkel keskkonnast www.postimees.ee

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 14. 12. 2005. 08:17