banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Juhan Sooman

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Juhan Sooman Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Juhan Sooman,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Politseidirektor Johan Sooman

Johan Sooman töötas kogu oma elu politseis. Ta oli 1923. aastast kaitsepolitsei peavalitsuse ülema kohusetäitja ja hiljem kaitsepolitsei ülem. Seejärel oli ta politsei peavalitsuse ülema abi ja asedirektor, ning alates 1938. aastast Eesti politseivalitsuse direktor.

Johan Sooman arreteeriti 28. augustil 1940. aastal. Tema arreteeriaks oli NKVD töötaja Sergei Kingisepp. Märkimist väärib fakt, et tema vahistamise määrus ja order on koostatud Moskvas alles kaks nädalat hiljem. Seejärel oli ta üheksa kuud järjest NKVD ülekuulajate võimuses, kus tema suhtes kohaldati pidevalt füüsilist vägivalda. Mida temalt teada taheti? Mõistagi agentide nimekirja, kes tegutsesid N. Liidu territooriumil Eesti kasuks, sidemeid välisluurega ning kommunistide represseerijate nimesid Eestis. Politseiülemana teadis ta kahtlemata palju, kuid professionaalina valis ta hoolega, mida rääkis. Nimede nimetamisel tegi ta panuse neile, kes olid juba NKVD poolt kinni võetud ja maha lastud ning teistele manalameestele.

Politseidirektor Johan Sooman viidi koos paljude teiste arreteeritud ministrite ja riigitegelastega 1941. aasta juulis Permi oblastis olnud Usollagi surmalaagrisse, kus ta 17. juunil 1942 suri NKVD dokumentide põhjal "üldisse kurnatusse ja südamepuudulikusse". Tema suhtes oli jõus Erinõupidamise 1942. aasta 31. märtsi otsus: Nõukogude riigi sotsiaalse kaitse kõrgeim määr - mahalaskmine.

Soomani tütrel õnnestus põgeneda Rootsi. Küsimusele - miks tema isa ja kaitsepolitsei kauaaegne juht otsustas jääda Eestisse - on ta vastanud: "Isa tuli Kadriorust. Päts ja Laidoner olid otsustanud jääda Eestisse, et jagada oma rahva saatust. Isa ütles: minu elu ei ole kallim kui teiste eestlaste elu. Ta oli ohvitser. Ta teadis, mis teda ees ootas."

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 3. 01. 2006. 08:37