banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Sündmustest Leedus

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Sündmustest Leedus Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Sündmustest Leedus,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Mis siis juhtus pärast sõja puhkemist Leedus?

Juba järgmisel päeval peale Saksamaa kallaletungi N. Liidule algas kogu Leedus nõukogude vastane ülestõus. Töölised, talupojad, inteligents ja koolinoored haarasid relvad. Vilnius, Kaunas ja kaks kolmandikku kogu Leedu territooriumist vabastati paari päevaga nõukogude võimu alt. Taastati Leedu iseseisvus ja kehtima pandi õiguslik kord. Ametisse astus Leedu Ajutine Valitsus, milles olid esindatud kõik parteid. Selle esimese korraldusega tühistati kõik nõukogude võimu poolt toimunud natsionaliseerimised. Pärast aasta pikkust õudusunenägu inimesed hingasid jälle vabalt.

Kuus nädalat peale Leedu Ajutise Valitsuse ametisse astumist saabus Kaunasesse Saksa Gauleiter Heinrich Lohse ning 9. augustil 1941 vabastati Leedu Valitsus ametist ja saadeti laiali. Osa valitsusliikmeid arreteeriti. Valitsushoonelt kisti maha Leedu rahvuslipp ja keelati ära rahvushümn. See oli sakslaste "tänu" leedu rahvale, kes ise oli vabastanud oma maa ja osutanud seega suurt kaasabi läbi Leedu tunginud Saksa armeele.

Pole imestada, et neis tingimustes muutus leedu rahva sõprus sakslaste vastu vihkamiseks. See väljendus hiljem mitmel viisil. Tugevnes rahvuslik vastupanuliikumine ja algas partisanisõda sakslaste vastu. Leedus ei moodustatud vabatahtlikest koosnevaid väeosi, ega loodud Leedu Leegioni, nagu see toimus Lätis ja Eestis.

Samal ajal hoolitses Saksa tsentsuur selle eest, et laiemad rahvahulgad Eestis ja Lätis ei saaks teada, mis juhtus Leedus juunis-augustis 1941.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 4. 01. 2006. 02:56