banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

JR-200 saabub Eestisse

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: JR-200 saabub Eestisse Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.JR-200 saabub Eestisse,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

1944. aasta augusti alul koostasid eesti saadik Soomes Aleksander Varma ja kapten Karl Talpak esildise Soome valitsusele, kus paluti astuda samme eesti väeosa JR-200 tagasipöördumiseks kodumaale. Esildis lõppes palvega: "Lõpuks oleks soovitav, et Soome Valitsus sõbralikult avaldaks mõju selles suunas, et Saksa valitsus ja sõjaväeline juhtimine usaldaks eesti rahva tingimusteta kaitsetahet idast tuleva hädaohu vastu ja lubaksid eestlastel koondada kõik olemasolevad jõud sellesse võitlusse ja varustaksid need jõud küllaldlaselt kõigi nüüdisaegsete relvadega."

Teade, et rügemendil lubatakse Eestisse tagasi pöörduda, said võitlejad teada 12. augustil. Relvi soomlased eestlastele aga kaasa ei andnud. Ka jäid selgusetuks tagasipöördumise tingimused. Teati vaid seda, et sakslased kindlustavad tagasipöördujaile isikupuutumatuse, välja arvatud kapten Karl Talpak ja veel mõned saksa-vastase vastupanuliikumise aktivistid. Eestisse tagasi pöördus 1628 meest, kuna 163 meest jäid Soome.

19. augusti varahommikul laaditi rügement saksa laevale "Wartheland" ja kell 10.40 jõudis JR-200 Paldiski sadamasse. Neile olid vastu tulnud kolonelleitnant A. Luts ja kapten J. Holberg, kes esindasid Rahvuskomiteed ja olid väga pettunud, et rügement oli saabunud ilma relvadeta.


Soomepoisid saabuvad Tallinna

Õhtul asusid soomepoisid Paldiski raudteejaamast Tallina poole teele. Igas jaamas, kus rong peatus, võtsid rügementi vastu suured rahvahulgad lillede, toidukorvide ja orkestriga. Nõmme raudteejaamas kohtas rügementi ka prof. J. Uluotsa saadik, kes palus rügemendi esindajail Nõmmel asunud Uluotsa külastada. Pisarateni liigutatud Uluots tervitas väeosa esindajaid ja palus oma tervitused rügemendile edasi anda. Ta ütles:

"Eesti Vabariigi Valitsuse ja Eesti Vabariigi Rahvuskomitee nimel tänan teid, et saabusite ainsal õigel ja otsustaval silmapilgul. Mina näen teis väeosa, kes on hingestatud vankumatust demokraatlikust vaimust ja Atlanti deklaratsiooni põhimõtetest, mis on meie lootus ja alus, millele võime taastada oma riikliku iseseisvuse. Jumal õnnistagu Teid, et Teie tulite ja õnnistagu meie ühiseid püüdeid!"

Nõmmelt marssis rügement Männiku laagrisse. Meestelt võeti ära soome vorm ja anti selga saksa oma. Rügemendi esimene pataljon paisati otsekohe Tartu rindele. Teine pataljon viidi aga sakslaste korraldusel Kehra laagrisse "ümberõppele".

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 14. 12. 2007. 00:01