banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Tagalas ja vandetõotuse andmine

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Tagalas ja vandetõotuse andmine Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Tagalas ja vandetõotuse andmine,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Esimestel nädalatel peale 127. õhutõrjepataljoni patareide saabumist Sõrve oli olukord sakslaste tagalas veel suhteliselt rahulik. Küll aga lendasid nii pikki ida- kui läänepoolset rannajoont iga päev venelaste ründelaennukid, tulistades pardarelvadest teedel liikuvaid tarnsportvahendeid ja õhutõrjeüksuste positsioone ja millega viimased pidevalt lahinguid lõid.

Samuti toimusid peaaegu igal öösel ägedad merelahingud KuramaaltSõrve saabuvaid ja sealt lahkuvaid Saksa transportlaevu saatvate kahurpaatide ja neid ründavate venelaste kahurpaatide vahel. Neis lahingutes oli kaotusi mõlemal pool. Kuna lahingud toimusid mitte kaugel rannast, õnnestus sageli mõnelt põhja lastud saksa kahurpaadilt madrustel randajõuda.

Sakslaste rindetagala oli neil päevil peaaegu inimtühi. Rindeväeosad olid kõik eesliinil ja tagalas võis kohata vaid tagala kaitsel olnud õhutõrjeväelasi. Suurem liikumine toimus vaid Mõntu sadama piirkonnas, kuhu peaaegu igal öösel saabusid Kuramaalt laevad või dessantpraamid sõjavarustusega, viies tagasiteel Kuramaale kaasa haavatud.

Eesti poiste lootus – leida Sõrve tulles eest eesti väeosi, ei leidnud paraku kinnitust. See tõdemus mõjus tugevasti poiste meeleolule ja kahandas nende võitlusindu. Punaarmee poolt taasokupeeritud Eestis toimuvast oldi täielikus teadmatuses.

Kuid samal aja põhjustas teadmine, et rindejoone taga on vastas eestlastest koosnev punadiviis, sakslaste suhtumise muutuse eesti poistesse ja neile hakati vaatama kahtlustavalt. Kas sellel, või mõnel muul põhjusel, kuid 9. novembril korraldasid sakslased Sõrves olnud eesti lennuväe abiteenistuslaste vandetõotuse andmise. See toimus ühel Läbara küla karjamaal, kuhu käsutati kokku kõik õhutõrjeüksustes teeninud eesti poisid, kes seal ühe kohale toodud õhutõrjekahuri juures, mille torule oli laotatud sini-must-valge lipp, üles rivistati.

Vandetõotuse tekst ei põhjustanud poistes lahkarvamusi, kuna see kajastas eesmärke, mida taotles 1944. aasta sõjasuvel kogu eesti rahvas. Selle tekst oli järgmine:

"Ma luban, et lennuväe abiteenistuslasena, võitluses bolševismi vastu, igas olukorras truult, sõnakuulelikult ja vapralt oma kohust täidan ja selleks kogu oma jõu annan, nagu see ühele Eesti lennuväe abiteenistuslasele kohane on."

See vandetõotus ei sidunud eesti poisse natsi Saksamaa poliitiliste eesmärkidega.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 4. 01. 2006. 08:16