banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Lõpetuseks

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Lõpetuseks Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Lõpetuseks,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Peale kirjeldatud sündmuste toimus kolme Balti riigi ekspeditsioonide Norilskis viibimise ajal veel mitmeid teisi üritusi ja väljasõite. Nii käis eesti grupp Jenissei jõe kaldal asunud Dudinka sadamalinnas, kuhu kunagi saabusid mööda Põhja-Jäämerd või Jenissei jõge laevadega kõik siia toodud vangid, kust need siis mööda kitsarööpmelist raudteed Norilski laagritesse saadeti. Dudikas olles veetsime öö Jenissei jõe kaldal lõkketule ääres, kus kunagised vangid meenutasid neid kaugeid aegu, mil nad võisid siin vaid püssimeeste vahel liikuda.

Tegime väljasõidu ka Punastele mägedele, kus nägime mägitundra loodust. See Norilskist umbes 30 km kaugusel olev kulunud mäeahelik, on saanud oma nime kaugelt paistva punaka värvuse tõttu. Seda üle kidura taimestikuga tundralagendiku paistnud mäeahelikku mäletavad küllap kõik, kes kunagi Norilski laagrites on olnud. Siis paistsid need mäed traataia sisse suletud vangidele nii kaugete ja kättesaamatutena.


Eesti delegatsioon enne Norilskist ärasõitu memuriaali juures

12. augusti öösel alustasime tagasilendu Moskvasse. Enne ärasõitu käisime veel mälestuskompleksi juures ja süütasime seal lõpuni põlemata küünlad. Seisime mälestussamba ees ja põhjamaiselt karge suvetuul pani kergelt lehvima Johan Saare käes olnud sini-must-valge lipu. Tegime memoriaali juures veel viimased pildid.

Kaks nädalat kestnud pingelise tegevuse järel oli meie lahkumine sealt isegi natuke nukker. Jäid ju sinna põhjamaa virmaliste alla oma viimast und puhkama paljud meie kaasmaalased, kelle viimne ase võinuks olla kodumaa mullas. Nüüd ei omanud nad isegi kalmukohta, kuhu me oleks saanud asetada lilli.

Norilskist äralennu päeval toimusid lagunevas N. Liidus mitmel pool lennudispetšerite streigid. Kuid meil oli õnne ja saime kohad viimasele Norilskist Moskvasse lendavale lennukile.

Kodune Tallinn võttis meie ekspeditsiooni vastu madala pilvituse ja poliitilisest pingetest küllastunud õhkkonnaga. Eesti taasiseseisvumise väljakuulutamiseni oli jäänud täpselt nädal.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 01. 2006. 03:46