banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood
lapsevanem-logo.gif

Ida-Virumaa autokoolid

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Ida-Virumaa autokoolid Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Ida-Virumaa autokoolid,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Autokool Autoklass (Narva, Jõhvi, Kohtla-Järve)

Autokool Mewo (Jõhvi)

Autorem (Sillamäe)

Avinurme Keskkool (Avinurme)

Cernan (Narva)

Edusepp (Narva)

Ekspress Auto L (Kohtla-Järve)

Ida-Virumaa Autokool (Jõhvi)

Iisaku Gümnaasium (Iisaku)

Lessone (Sillamäe) 

 

Lüganuse Keskkool (Lüganuse)

Narva Autom (Narva)

Noorsoo Assotsiatsioon Kiirus (Narva)

Novostart (Sillamäe)

Stalika-Veod (Narva, Jõhvi, Sillamäe)

Viru Autom (Kohtla-Järve)

 


Nõuandeid talvel sõitmiseks

Kui arvestate neid nõuandeid, on teie ja kaassõitjate turvalisus tagatud kogu talvise aja jooksul.

Valmistage auto talveks ette.
Lisage mootori jahutusvedelikule sobiv kogus antifriisi. See kaitseb teie autot külmumise ja korrosiooni eest. Kontrollige akut, et veenduda, kas selle võimsus võimaldab autot käivitada ka külma ilmaga. Kontrollige pidureid. Kui need ei tööta korralikult, võib auto sattuda pidurdamisel külglibisemisse. Pange autosse vajalikud abivahendid. Taskulamp, tekk, liiv või sool ja jääkaabits on asendamatud. Kontrollige jäätumisvastaseid ja kütteseadmeid. Need muudavad teie sõidu mugavaks ja hoiavad tuuleklaasi jääst ning kondensatsiooniveest puhta. Vahetage õli. Talveõli aitab mootoril kiiresti käivituda. Kasutage õiget aknapesuvedelikku. Antifriis ja korralikud klaasipuhastid tagavad puhta tuuleklaasi igas olukorras.

Püsige teel.
Valige enne kurvi sisenemist õige kiirus, et vältida ala- ja ülejuhitavust. Hoiduge külglibisemisohu vähendamiseks järskudest liigutustest. Vajutage piduripedaalile ühtlase survega. Ärge pumbake seda. Kui teie autol on ABS, peatub sõiduk ilma külglibisemisse sattumata.

Mõelge ette.
Sihtkohta jõudmiseks varuge lisaaega. Kahekordistage turvalist pikivahet. Lisaruum teie ja eessõitva auto vahel pikendab peatumisaega. Hoidke auto puhas. Korrapärane puhta veega ülekäimine aitab vähendada lumetõrjeks kasutatavate kemikaalide, soola ja liiva tõttu tekkivaid korrosioonikahjustusi. Olge sildadel ja viaduktidel sõites ettevaatlik, sest seal tekib jää kiiremini. Nähke ja olge nähtav. Nähtavuse tagamiseks hoidke tuled ja tuuleklaas puhtad. Õppige selgeks, kuidas tegutseda, kui auto jääb jäässe või lumme kinni. Ärge laske ratastel tühjalt ringi käia, vaid eemaldage nende ümber olev lumi ja kiigutage seejärel autot kergelt edasi-tagasi.

Valmistuge ootamatuks üle- või alajuhitavuseks.
Alajuhitavus  Auto ei pööra nii palju kui vaja, sest esirattad on kaotanud haarde. Kui suurendate rooli pöördenurka veel rohkem või vajutate pidurit, muudab see olukorra ainult hullemaks. Selle asemel võtke jalg gaasipedaalilt ära ja ärge pidureid puudutage. Inertsi tõttu kandub auto raskus nüüd ette. Vähendage aeglaselt pöördenurka. Kui tegutsete ettevaatlikult, peaks teil olema võimalik auto taas soovitud sõidutrajektoorile tagasi juhtida.  Ülejuhitavus  Auto pöörab rohkem kui vaja, sest tagarattad on kaotanud haarde. Edasise tegutsemise ajal jälgige hoolikalt auto käitumist. Suurendage ettevaatlikult kiirust. Inertsi mõjul kandub auto raskus tagaratastele. Samal ajal pöörake rooli selles suunas, kuhu auto tagaosa libiseb. Vaadake ise soovitud liikumissuunda. Sel juhul saate korrigeerida sõidutrajektoori kohe, kui auto muutub juhitavaks.

 

 

Pidage meeles, et nelivedu on siiski vaid parendatud kaherattavedu.
Kõigile neljale rehvile rakendatakse ühesugust hõõrdejõudu, kuid vaid kahele neist kandub üle mootori täisvõimsus. Lumisel ja jäisel teekattel pole neliveoga sõiduki pidurdusomadused kaherattaveoga sõiduki omadest sugugi paremad.

Maastikul sõites arvestage talviste tingimustega.
Pehme, sügav lumi varjab auke, kive, kände ja jääga kaetud lompe. Varatalvisest lumest on üldiselt lihtsam läbi sõita kui hilistalvisest lumekuhjast, mis on tekkinud järjestikuste lumetormide tõttu. Pehme lume vahel võib olla tihe lumekiht, mis tekitab sõiduraskusi.

Arvestage ohuga, et maastikul sõites võib neliveoga sõiduki alla koguneda lumekiht.
Kui see on juhtunud, võib auto mootor külmuda isegi siis, kui see töötab. Lume mahakoputamine võib autot kahjustada. Kontrollige iga natukese aja tagant, kas mootorialune on lumest puhas. Jälgige õli, transmissioonivedeliku ja muude oluliste vedelike temperatuuri. Pidage meeles, et jää- ja lumekamakad ei tohi autopõhja alla sattuda, sest need võivad piduritorustikku kahjustada. Madalaid veekogusid läbides pange tähele jää liikumist ja jälgige, et pidurid ei külmuks. Hoidke mootorit töös nii palju kui võimalik.

Valmistage neliveoga sõiduk talveks hoolikalt ette!
Kontrollige antifriisi. Vajaduse korral tühjendage paak ja täitke see uuesti. Kontrollige voolikuid. Kui need on kulunud, vahetage need välja. Vahetage välja kõik pragunenud või siledaks muutunud rihmad. Vahetage senine õli talveõli vastu. Kontrollige transmissiooniõli ja teisi vedelikke. Eemaldage kogu autosse kogunenud niiskus, sest see võib jäätuda ja probleeme tekitada. Kontrollige rehvirõhku (ka tagavararehvis!). Kontrollige aknapesuvedelikku. Veenduge, et väljalaskesüsteemis ei ole auke ning see ei leki, sest kui aknad on tihedalt suletud, võivad eralduvad heitgaasid olla eriti ohtlikud.

Varustage auto kõikvõimalike abivahenditega, eriti siis, kui lähete maastikule sõitma.
Kasutage abivahendite jaoks tugevat kotti või kasti. Varustusse peaksid kuuluma raketid, villased tekid, käivitusjuhtmed, suupisted, priimus, pakisupid, potid ja söögiriistad, paksud sokid, müts, labakindad, ravimid, rattaketid, lumelabidas, küünal, tikud või tulemasin, taskulamp, töökorras patareidega raadio ning lugemisvara pikaks ooteajaks. Ärge unustage ravimeid ja isiklikke hügieenitarbeid.

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 07. 2012. 04:44