banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood
lapsevanem-logo.gif

Kuidas pillid toimivad

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Kuidas pillid toimivad Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Kuidas pillid toimivad,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kontratseptsioon ] [ Rasestumisvastased meetodid ] [ Kontratseptsiooni usaldusväärsus]
Kuidas rasestumisvastased tabletid toimivad ] [ Kontratseptsiooni müüdid ]

Kuidas rasestumisvastased tabletid toimivad


Rasestumisvastased tabletid takistavad rasestumist ovulatsiooni ja emaka limaskesta proliferatsiooni pärssimise ning emakakaela lima tihkemaks muutmise kaudu.

Kuidas see juhtub?

Munasarjade talitlust reguleerib hüpofüüs ehk ajuripats, mis on tähtsaim organismi hormonaalse protsessi reguleerija. Munasarjad, mille tegevust stimuleerivad hüpofüüsi hormoonid, valmistavad ette munaraku ja toodavad naissuguhormoone - östrogeene ja progesteroone. Selle tsüklilise hormonaalse talitluse peamiseks eesmärgiks on rasedus. Naissuguhormoonid östrogeen ja progesteroon valmistavad emakat ette lähenevaks raseduseks, luues seemnerakkudele tingimused munarakuga kohtumiseks ja selle viljastamiseks.

Östrogeenid muudavad emakakaela lima vedelamaks, vähendades selle viskoossust ja luues nii spermatosoididele tingimused liikumiseks läbi emaka munajuhadesse, kus toimub viljastamine. Progesteroon toimib vastupidiselt, s.t muudab lima paksemaks ja viskoossemaks ning emakakaela tekib spermatosoidide liikumist takistav limakork. Östrogeenid stimuleerivad emaka limaskesta paksenemist ja kui viljastumine toimub, pesastub limaskestas ja hakkab seal arenema viljastatud munarakk. Progesteroon, mida toodetakse järk-järgult suurenevas koguses pärast ovulatsiooni, peatab emaka limaskesta paksenemise ja stimuleerib embrüole vajalike toitainete talletamist.

Tablettides sisalduvad hormoonid - östrogeen ja progestiin - toimivad sarnaselt organismi loomulikele hormoonidele, ent, kui neid kasutatakse õigetes annustes ja vastavalt skeemile, muudavad harjumuspärast hormonaalset talitlust, hoides nii ära soovimatu raseduse.

Rasestumisvastaste tablettide toime aluseks on munasarjade ja nende tegevust reguleeriva ajuripatsi vahelise koostöö simuleerimine. Ajuripats "sunnib" munasarju munarakku ette valmistama ja hormoone tootma. Vastupidine tagasiside toimib samal viisil, s.t munasarjad, mis toodavad suurenevas koguses hormoone, saadavad signaali tagasi hüpofüüsisele, "sundides" viimast nende stimuleerimist lõpetama.

munasari
hüpofüüs
tabletid

Rasestumisvastaste tablettide tarvitamisel ajuripatsit "petetakse" - ajuripatsile saadavad signaali hormoonide "küllaldase" hulga kohta mitte munasarjade poolt toodetud, vaid tablettides sisalduvad hormoonid. Seega, rasestumisvastaste tablettide tarbimise ajal ei stimuleeri hüpofüüs munasarju, sest tabletid on seda "informeerinud" suguhormoonide muutumatust ja piisavast hulgast organismis. Samal ajal munasarjad "puhkavad", s.t nad ei valmista ette munarakku, ovulatsiooni ei toimu ja toodetavate hormoonide hulk on märkimisväärselt väiksem. Loomulike hormoonide hulga vähenemist kompenseerivad tablettides sisalduvad hormoonid. Kui rasestumisvastaste tablettide võtmine lõpetatakse, taastub munasarjade tegevus, sest neis olevad folliikulid on alati arenemiseks valmis (folliikulis asub küpsev munarakk) ja reageerivad ajuripatsi taasalanud stimulatsioonile.

Rasestumisvastase usaldusväärsuse seisukohast on samuti oluline rasestumisvastaste tablettide mõju emaka limaskestale ja emakakaela limale. Seitsmepäevase tabletivaba perioodi jooksul ei ole emaka limaskestal, mille kasvufaas on alanud, proliferatsiooniks piisavalt aega, sest tablettides sisalduv progestiin peatab selle protsessi juba varakult. Rasestumisvastaste tablettide tarvitamisel on emaka limaskest õhem ja ei ole embrüo vastuvõtmiseks ja toitmiseks valmis. Lisaks raskendab progestiin seemnerakkude tungimist läbi tihke emakakaelas oleva limakorgi. Rasestumisvastase usaldusväärsuse aspektist on rasestumisvastaste tablettide mõju emaka limaskestale ja emakakaela limale vähem oluline võrreldes tablettide ovulatsiooni pärssiva toimega. Kui ovulatsioon siiski toimub, mille põhjuseks on harilikult tableti vahelejäämine, säästab tableti võtmise unustanud naisi soovimatust rasedusest progestiini toime.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 10. 2008. 09:36