banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Oraalsed kontratseptiivid põhjustavad kehakaalu tõusu

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Oraalsed kontratseptiivid põhjustavad kehakaalu tõusu Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Oraalsed kontratseptiivid põhjustavad kehakaalu tõusu,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kontratseptsioon ] [ Kontratseptsiooni müüdid ]

Oraalsed kontratseptiivid põhjustavad kehakaalu tõusu

Miks see müüt on nii laialt levinud?

Vale oleks väita, et see müüt on tulnud ei kusagilt. Kombineeritud oraalsed rasestumisvastased vahendid, iseäranis vanema põlvkonna kõrge östrogeeni sisaldusega pillid põhjustasid mõnedel naistel teataval määral kehakaalu tõusu. Kuid siin on kaks absoluutselt erinevat põhjust, mis viivad kiirema või aeglasema kehakaalu tõusuni.

Mis on kehakaalu tõusu põhjused?

Kiired kehakaalu muutused saavad toimuda vedeliku ja soolade peetuse näol; mõne lisakiloga võib kaasneda ebameeldiv enesetunne, mida põhjustavad puhitus, jäsemete paistetus, rindade hellus ja raskekaalulisuse tunne. Valed toitumisharjumused ja ebapiisav füüsiline aktiivsus põhjustavad aeglase kaalu suurenemise, mille tulemusena koguneb rasv – toiduga manustatud kalorite hulk ületab märkimisväärselt põletatud kalorite hulga.

Kas ilma hormonaalsete rasestumisvastaste vahenditeta on kergem säilitada oma ideaalkaalu?

Kehakaal ja enesetunne kõiguvad teataval määral kogu tsükli vältel, isegi kui ei kasutata hormoonidel põhinevat kontratseptsiooni. See on normaalne tsükli teises pooles, mida kutsutakse premenstruaalseks sündroomiks. Aastatega intensiivistuvad PMS-le omased ebameeldivad aistingud, mis kehtib enamike naiste puhul.

Kuidas avaldavad hormoonid mõju kehakaalule?

Naissuguhormoon östrogeen stimuleerib soolade ja vedeliku peetust organismis, takistades nende eritumist neerude kaudu. Teisel naissuguhormoonil progesteroonil, mida produtseeritakse munasarjades tsükli teises pooles, on absoluutselt teistsugune toime – ta soodustab liigse vedeliku ja soolade eritumist. Kui kahe hormooni kogus on hästi tasakaalustatud, tunnevad naised (eriti noored tüdrukud) end hästi kogu tsükli vältel ja neil pole raske säilitada kehakaalu muutumatuna.

Mis juhtub kui alustatakse hormoonidel põhineva kontratseptsiooniga?

Hormoonidel baseeruv kontratseptsioon (pillid, plaaster, vaginaalrõngas), mis sisaldab östrogeeni ja progestiini, pärsib ovulatsiooni munasarjades, mistõttu viimatimainitu produtseerib vähem östrogeeni ja lakkab produtseerimast ka progesterooni. Östrogeenide puudus kompenseeritakse kontratseptiivse vahendi östrogeeniga, mis on väga sarnane kehaomasele teisikule. Kuid paljud kontratseptiivsete vahendite progestiinid ei suuda sarnaselt kehaomasele progesteroonile reguleerida vedeliku tasakaalu inimorganismis. Seetõttu võib osadel kontratseptiive manustavatel naistel tõusta kehakaal ja esineda PMS-ile sarnased sümptomid. Mõnikord võib tõusta ka söögiisu; siis tuleks jälgida oma toidu tarbimist.

Kas on olemas teisi progestiine?

Jah, on küll. Hiljuti töötati välja esimene progestiin, millel on kõik kehaomase progesterooni iseloomulikud omadused, kaasarvatud võime reguleerida soolade ja vedeliku tasakaalu kehas. See on drospirenoon. Drospirenooni pillide kasutamine aitab vähendada turset, jäsemete paistetust, rindade hellust, vältida kehakaalu tõusu, mille põhjustab vedelikupeetus; mõned naised kurdavad suurenenud söögiisu üle. Sellist tüüpi progestiini saab kasutada ainult pillides.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 10. 2008. 15:02