banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Pea ka pause

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Pea ka pause Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Pea ka pause,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kontratseptsioon ] [ Kontratseptsiooni müüdid ]

Kontratseptiivide pikemaajalisel kasutamisel on vajalik teha pause

Miks see müüt on nii laialt levinud?

Tõenäoliselt oli eesmärgiks suurem turvalisus, organismile ja munasarjadele anti võimalus hormoonidest  „puhastuda” ja „taastuda”. See on väga tihedalt seotud müüdiga, mille kohaselt inimese keha harjub sünteetiliste hormoonidega ja lakkab ise  hormoone tootmast. Müüt tekkis mõned aastakümned tagasi, kui kasutati kõrge hormoonisisaldusega pille. Peale selliste pillide manustamise katkestamist, tuli naisel päris kaua oodata loomuliku menstruatsiooni algust; see võis muuta pausi vajalikkuse populaarseks st. oodata kuni algab loomulik menstruaaltsükkel ja olla kindel, et „kõik on korras”. Põhjuseks oli ainult psühholoogiline kindlustunne.

Kas tõesti vastab tõele, et pikemaajalisel kontratseptiivide kasutamisel pole vajadust teha pause?

Paus pole ainult tarbetu, vaid ka mittesoovitatav. Esiteks, võimalused rasestumiseks võivad suureneda. Teiseks, keskmine organismi adapteerumisaeg hormonaalsete kontratseptiividega, mille ajal mõned naised võivad tajuda kõrvaltoimeid nagu iiveldust või rindade hellust, ebaregulaarset määrimist või verejooksu, kestab kuni 3 kuud. Iga kord, kui hakatakse kasutama uusi kontratseptiivseid pille, peab organism jälle kohanema nendega. Kolmandaks, võite rikkuda oma harjumuse pille regulaarselt tarvitada, kuna pausi tõttu suureneb võimalus unustada pilli manustamine. Iga kord, 7-päevase perioodi ajal, kui pille ei võeta, vabaneb organism  kontratseptiivsetest hormoonidest ja munasarjad hakkavad funktsioneerima normaalselt, st. folliikul hakkab valmima; seetõttu hõlmab regulaarne pillide manustamine piisavalt pause. Seni pole mingeid tõendeid lisapauside kasulikkuse kohta tervise ja viljakuse seisukohast.

Kas on vaja pidada pausi, peale pillide võtmise lõpetamist, kui soovitakse rasestuda?

Teil ei soovitata rasestuda vahetult peale pillide manustamise lõpetamist, vaid oodata loomulikku menstruatsiooni teise tsükli ajal. Põhjus on lihtne: see teeb sünnituse tähtaja määramise lihtsamaks, mis tavaliselt arvutatakse loomuliku menstruatsiooni viimase päeva alusel. Kuid kui Te rasestute vahetult peale pillide manustamise lõppu, on see samuti imetore, kuna leidub ka teisi võimalusi raseduskuu määramiseks.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 10. 2008. 15:05