banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Kõigile ei sobi

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Kõigile ei sobi Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Kõigile ei sobi,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kontratseptsioon ] [ Kontratseptsiooni müüdid ]

Kontratseptiivid ei sobi teismelistele tüdrukutele ja üle 30-aastastele naistele. Pealegi, neid tohib kasutada ainult teatud aja jooksul

Miks see müüt on nii laialt levinud?

Vale mõtlemine, et kontratseptsiooni kasutamine võib negatiivselt mõjutada viljakust ja tervist tulevikus, võib olla sellise müüdi üheks põhjuseks. Kuid kahju, mida põhjustab soovimatu rasedus teismelise tervisele, on märksa suurem. Seetõttu soovitatakse teismelistel hoiduda varajasest ja sporaadilisest seksuaalsest aktiivsusest, ja kui nad alustavad regulaarset suguelu, tuleb kasutada kontratseptiivseid pille, mis pakuvad usaldusväärset kaitset soovimatu raseduse eest. Naistel, kes on üle 35-aastased ja suitsetavad üle 20 sigareti päevas, esineb suurem infarkti ja ajurabanduse risk. Seetõttu ei soovitata neil kasutada kontratseptiive, mis sisaldavad östrogeene. Kuid riski võtmefaktoriks pole kontratseptsioon, vaid suitsetamine; seetõttu on soovitatav vabaneda pigem suitsetamisest kui efektiivsest kontratseptsiooni vahendist.

Millises vanuses naised võivad kasutada kontratseptiive?

Igas vanuses naised – alates murdeeast kuni menopausini, võivad kasutada kontratseptiivseid pille. Peale usaldusväärse kaitse, pakuvad kontratseptiivsed pillid terve rea teisi hüvesid, mis on eriti tähtsad naistele erinevates vanusegruppides. Näiteks, enne 20. ja peale 40. eluaastat, on pilli võime reguleerida tsüklit suure tähtsusega. Nooremas eas aitavad pillid reguleerida nii naha rasusust ja vähendada aknet, kui ka leevendada valusid menstruatsiooni perioodil. Üle 30 – 35. aastastel naistel aitavad kontratseptiivsed pillid vältida tüütuid premenstruaalseid sümptomeid ning pikki ja vererohkeid menstruatsioone vanematel naistel. Kontratseptiivide saamiseks on kõige tähtsam minna arsti juurde, mitte hakata neid kasutama sõbranna soovituste järgi, sest ainult arst teab, milline vahend on patsiendi jaoks kõige parem ja sobivam.

Kui kaua võib kasutada kontratseptiivseid pille?

Kontratseptiivsete pillide kasutamine võib jätkuda niikaua kuni ei soovita rasestuda ja saada last.

Millised on kontratseptiivsete pillide pikaajalise kasutamise eelised?

Pikaajaline kontratseptiivsete pillide kasutamine vähendab järkjärguliselt riske, mis on seotud munasarja- ja emakavähiga. Võimalus haigestuda nendesse kasvajatesse püsib madalal veel 10 – 15 aastat peale kontratseptiivsete pillide manustamise katkestamist. Pealegi esineb kontratseptiivseid pille manustavatel naistel healoomulisi rinnahaigusi, munasarjatsüste, vaagnapõletikku, aneemiat harvemini; nad on paremini kaitstud ka rohke vereerituse ja intensiivse valu eest menstruatsiooni ajal, ja PMS-i eest. Kontratseptiivide ärajätmisel nõrgeneb kaitse kõigi nende haiguste vastu vähehaaval.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 10. 2008. 15:07