banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Tugevad kõrvaltoimed

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Tugevad kõrvaltoimed Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Tugevad kõrvaltoimed,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kontratseptsioon ] [ Kontratseptsiooni müüdid ]

Kontratseptiivsetel pillidel on tugevad kõrvaltoimed

Miks see müüt on nii laialt levinud?

Paljud naised jagavad oma kogemusi kontratseptiivsete meetodite vallas sõbrannadega ja töökaaslastega. Väga sageli keskendutakse nende mõttevahetuste käigus teemale, mis põhjustab kõige suuremat muret – kõrvaltoimed, ja just need, mis olid ootamatud peale kontratseptiivse vahendi kasutamise algust. Müüdid kujunevad just sel viisil. Detailne informatsioon ravimikarbis võib samuti avaldada mõju, kuna infolehel on detailselt kirjas naistel esinenud kõrvaltoimed ja nende sagedus. Kuid „süüd” ühe või teise kõrvaltoime pärast ei saa ajada kontratseptiivse vahendi kasutamise kaela. Järelikult naised eksivad, kui peale infolehe lugemist kiirustavad „määrama endil” kõiki mainitud kõrvaltoimeid või kujutavad ette, et kõrvaltoimed avalduvad kõikidel pillide kasutajatel.

Mis on soovimatu kõrvaltoime seoses kontratseptiivsete pillide kasutamisega?

Paljud naised, kes manustavad innovatiivseid kontratseptiivseid pille, ei tunne üldse mingeid kõrvaltoimeid. Kõrvaltoimed võivad olla erinevad, kuna sõltuvad individuaalselt iga naise organismist. Kuid tasub teada, et soovimatu kõrvaltoime avaldub kõige tõenäolisemalt esimeste tsüklite jooksul peale pillide kasutamise algust st. esimese kahe või kolme pakendi manustamise ajal. Hiljem kõrvaltoimed siiski vähenevad ja võivad pikema aja jooksul täielikult kaduda. Soovimatu kõrvaltoime võib põhjustada veidi ärritust, kuid see pole mingil juhul ohtlik tervisele. Kuid kui naine pole sellest teadlik, võib ta hakata kartma ja lõpetada kontratseptiivsete pillide kasutamise ilma vajaduseta. Kõige tõenäolisemad kõrvaltoimed, mis pole üldse ohtlikud, võivad ilmneda kontratseptiivsete pillide kasutamise alguses; need hõlmavad iiveldust ja südamepööritust, rindade paistetust, valu ja pinguletõmbumise tunnet, ebaregulaarset määrimist ja kerget veritsust enne pakendi lõpetamist (kõige sagedamini tingitud unustatud pillist), ja peavalu. Kõikidel loetletud juhtudel peavad naised pillide võtmist jätkama nagu tavaliselt. Juhul kui kõrvaltoime püsib kauem kui 3 kuud, tuleb ühendust võtta arstiga. Arst võib määrata rohkem edasiarendatud koostisega kontratseptiivsed pillid.

Millised on kontratseptiivse plaastri ja vaginaalrõnga soovimatud kõrvaltoimed?

Vale oleks mõelda, et uuematel hormonaalse kontratseptsiooni ravimvormidel on võrreldes pillidega rohkem eeliseid. Kontratseptiivses rõngas (eriti plaastris) sisalduvad hormoonid on omadustelt väga sarnased vanema põlvkonna kontratseptiivsete pillide hormoonidega. Seetõttu võib oodata ka sarnaseid kõrvaltoimeid. Näiteks hiljuti väljatöötatud kontratseptiivsed pillid drospirenooni ja dienogestiga võivad aidata vabaneda aknest ja hoida naha rasusust tasakaalus, kuid sellised omadused on täiesti võõrad vanema põlvkonna kontratseptiivsetele pillidele ja sama kehtib ka hiljuti turule toodud kontratseptiivse plaastri ja rõnga kohta. Drospirenooni sisaldavad pillid teevad lihtsaks kehakaalu reguleerimise, vähendavad rindade hellust, turset, leevendavad halba tuju ja teisi PMS-i sümptomeid, aga nii vanema põlvkonna kontratseptiivsed pillid kui ka nahaplaaster ja rõngas võivad naise enesetunde muuta halvemaks. Plaastril ja rõngal võib esineda soovimatud kõrvaltoimeid, mis pole omased teistele kontratseptiivsetele vahenditele. Näiteks plaastri kasutamine võib põhjustada kihelust, nahaärritust, punetust, isegi allergilist reaktsiooni või nahapõletikku (eriti peale päevitamist või solaariumi külastamist). Seetõttu on vajalik muuta plaastri asukohta iga kord. Kontratseptiivne rõngas, mis jääb tuppe 3 nädalaks, võib põhjustada tupepõletiku või soodustada liigset emakakaela lima teket.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 10. 2008. 15:11