banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Menopaus

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Menopaus Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Menopaus,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

[ Sinu elu ] [ Murdeiga – mis minu kehaga on juhtunud? ] [ Hormoonid – mis need on ja mida need teevad? ]
[ Menstruatsioonid ] [ Rasedus ] [ Planeerimata rasedus ] [ Pärast sünnitust ] [ Menopaus ] [ Abort ]
[ Raseduse kohta levinud müüdid ] [ Sugulisel teel levivad haigused (STLH) ]

Menopaus

Pärast 40. eluaastat lakkavad munasarjad järk-järgult töötamast. Munarakkude varu väheneb ning igas tsüklis enam ovulatsiooni ei toimu. Samal ajal väheneb pidevalt suguhormoonide östrogeeni ja progesterooni tootmine.

Nende muutuste tagajärjel jäävad menstruatsioonid ebaregulaarseks. See on märk vanuse tõusuga kaasnevast viljakuse langusest.

Viimane menstruatsioon (menopaus) esineb tavaliselt 50ndate eluaastate alguses. Sellega lõppevad naise seksuaalse küpsuse aastad. Pärast viimast menstruatsiooni ei ole rasestumine enam võimalik.

Paljud 40ndates naised alahindavad oma rasestumise võimalusi. Kui viimane menstruatsioon ei ole kindlalt möödunud, tuleb planeerimata raseduse vältimiseks siiski kasutada rasestumisvastast vahendit.

Viljakuse langus ei ole ainus menopausi tunnus. Hormonaalsed muutused võivad põhjustada mitmeid teisi menopausile omaseid sümptomeid nagu kuumahood, higisööstud, unehäired ja südamepekslemine ning võivad aidata kaasa teatud haiguste nt osteoporoosi tekkele.

Sümptomite esinemisel pöörduge nõu saamiseks oma arsti poole, kes vajadusel määrab teile ravi (nt hormoonasendusravi). Füüsilist ja vaimset heaolu aitavad menopausi ajal säilitada tervislikud eluviisid.

Lisainformatsioon:

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 05. 2010. 07:16