banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

KKK kontratseptsiooni kohta

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: KKK kontratseptsiooni kohta Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.KKK kontratseptsiooni kohta,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Milleks rasestumisvastaseid vahendeid kasutada?

Aktiivset suguelu elavatel naistel, kes ei kasuta ühtegi rasestumisvastast vahendit, on rasestumise tõenäosus ühe aasta sees 85% (olenevalt vanusest ja vahekordade sagedusest).1 Kõigist rasestunud naistest moodustavad enam kui veerandi need, kelle rasedus ei olnud planeeritud või kes otsustavad abordi kasuks.2 Rasestumisvastase vahendi kasutamine vähendab juhuliku rasestumise tõenäosust märkimisväärselt.

Rasestumivastaseid vahendeid kasutatakse mitmel põhjusel:

  • kui on otsustatud, et ei soovita lapsi saada või kui, siis millalgi hiljem;
  • kui soovitakse laste sündi ajastada;
  • kui planeeritud lapsed on sünnitatud ning soovitakse end kaitsta järgneva rasestumise eest.

Rasestumisvastase vahendi valimine on isiklik otsus ning selle tegemisel peaksid olema teadlik kõigist valikutest. Meil kõigil on tervislikust seisundist ning seksuaalsetest, moraalsetest ja reproduktiivsetest vajadustest lähtuvalt erinevad soovid, mistõttu võime eelistada ühele rasestumisvastasele vahendile mõnda teist.

Kas on aegu, mil peaks olema eriti ettevaatlik?

Munaraku viljastamiseks on iga kuu vaid üks 12 kuni 24-tunnine ajavahemik, mida tuntakse ovulatsiooni nime all. Rasestumise tõenäosus on suurem viie päeva jooksul enne ovulatsiooni ja päev pärast ovulatsiooni. Seda seetõttu, et seemnerakud on naise kehas elamisvõimelised kuni viis päeva, nii et isegi juhul kui vahekorras ollakse neli päeva enne ovulatsiooni, võib naise kehas olla munaraku vabanemise ajal seemnerakke, mis võivad munaraku viljastada. Kui paar ei kasuta rasestumisvastaseid vahendeid, kuid soovib siiski rasedust vältida, ei tohiks sellel ajavahemikul vahekorras olla. Viljakate päevade väljaarvutamine on füsioloogiline rasestumisest hoidumise meetod. Tuleks siiski meeles pidada, et see ei ole kuigi usaldusväärne pereplaneerimise viis. Ovulatsiooni ajastamine võib olla keeruline, kuna see ei pruugi toimuda iga kuu samal ajal.

Kuidas võrrelda rasestumisvastaste vahendite tõhusust?

Mõned kontratseptiivid on usaldusväärsemad kui teised ning sinu valik mõjutab rasestumise tõenäosust.

Pearli indeks, mis on nime saanud Raymond Pearli järgi, kes selle 1933. a. esimesena kasutusele võttis, on kõige levinum kliinilistes uuringutes kasutatav rasestumisvastase meetodi tõhususe mõõtmise tehnika. Tavaliselt määratakse rasestumisvastaste vahendite uuringutes kaks erinevat Pearli indeksit:

  • tavapärase kasutuse indeks, mis peegeldab raseduste esinemissagedust inimestel, kes ei kasuta oma rasestumisvastast vahendit järjepidevalt või eksivad vahel kasutusjuhendi vastu;
  • täiusliku kasutamise indeks, mis peegeldab raseduste esinemissagedust neil, kes kasutavad vahendit järjepidevalt ja alati vastavalt kasutusjuhendile.

Rasestumisvastased meetodid

Mis põhjustab vahendi ebaõnnestumist?

Mõne rasestumisvastase vahendi kasutamisel esineb rasedust tihedamini kui teiste vahendite puhul. Sellel on mitmeid põhjuseid – enamasti ei kasutata vahendit õigesti või mõistetakse kasutusjuhendit valesti. Seetõttu on väga oluline mõista valitud rasestumisvastase vahendi toimemehhanisme ja kasutusjuhiseid. Kui teil on kahtlusi vahendi õige kasutamise osas, siis küsige nõu oma arstilt.

Raseduse kohta levinud müüdid

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 29. 08. 2007. 06:20