banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

KKK barjäärimeetodite kohta - kondoomid

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: KKK barjäärimeetodite kohta - kondoomid Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.KKK barjäärimeetodite kohta - kondoomid,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kas kondoomid kaitsevad HIV ja teiste sugulisel teel levivate haiguste eest?

Jah, kuid ainult siis, kui neid kasutatakse õigesti.

Kuidas kondoome kontrollitakse?

Nii ravimiametid kui kondoomitootjad viivad läbi rea teste, mille hulka kuuluvad elektrooniline testimine, lekkekontroll veega, purunemise test ja tugevuse kontroll.

Kuidas kontrollida, kas kondoom on kasutamiseks ohutu?

Kontrolli, et kondoomide kasutustähtaeg ei ole möödunud ning kondoomi pakendil on FDA, ISO, CE või British Standard Kite Mark märgistus. Vaadake, et kondoomide säilitustingimusi oleks järgitud.

Kui suur on rasestumise tõenäosus kondoomi kasutades?

Uuringutes on näidatud, et õigel kasutamisel on kondoomide tõhusus 93% (aastas rasestub 70 naist 1000st).3-8

Kui naiste kondoomi kasutatakse õigesti, on selle tõhusus 95% (aastas rasestub 50 naist 1000st).9

Kui tõhusat rasestumisvastast kaitset kondoomid pakuvad? Kui suur on rasestumise oht siis, kui kondoom puruneb?

Õigel kasutamisel (kondoom ei purune) võivad kondoomid olla väga tõhusad nii raseduse kui sugulisel teel levivate haiguste ennetamisel. Kui kondoom läheb katki ja teist rasestumisvastast vahendit nagu nt pille ei kasutata, võib naine rasestuda ja kaaluda tuleks hädaabi pilli kasutamist. Kondoomi purunemisel on ka oht nakatuda sugulisel teel levivasse haigusesse.

Kas kondoome tehakse erinevates suurustes?

Saadaval on nii erinevas pikkuses kui laiuses kondoome ning erinevad firmad toodavad erinevaid suurusi. Standardset kondoomi pikkust ei ole, kuigi naturaalsest kummist valmistatud kondoomid venivad vajadusel alati mehe jäigastunud suguti mahutamiseks.

Ka kondoomide laius võib varieeruda. Mõned kondoomid on veidi kitsamad ja liibuvad tihedamalt suguti ümber, teised on jälle veidi laiemad.

Kas kaks kondoomi on rasestumise ennetamise seisukohast parem kui üks?

Kahe kondoomi üheaegne kasutamine (nii kahe meeste kondoomi kui meeste ja naiste kondoomi samaaegne kasutamine) ei ole hea mõte, kuna hõõrdumise tulemusena võivad mõlemad või üks kondoomidest puruneda. Kui sa soovid rasestumisvastast lisakaitset ja muretsed kondoomi võimaliku purunemise pärast, on parem kasutada mõnda teist rasestumisvastast vahendit. Nt tagab rasestumisvastaste pillide kasutamine koos kondoomiga kahekordse kaitse rasestumise eest ja lisaks kaitse STLH nakatumise eest.

Kas kondoomi on võimalik kasutada ka vee all?

Kui sa kavatsed kasutada kondoomi vee all, pead kondoomi peale panema kindlasti enne vette minekut. Kui vesi sisaldab selliseid kemikaale nagu kloor või lisandeid nagu seep, vanniõli või vannivaht, võivad need lateksit kahjustada.

Milline on parim koht kondoomide hankimiseks?

See oleneb sellest, kus riigis sa elad. Enamikus riikides on kondoome võimalik osta apteekidest ja supermarketitest. Kondoomid on kättesaadavad ka pereplaneerimiskliinikutest ja mõnedelt arstidelt.

Kas meeste või naiste kondoomi kasutamine vähendab naudingut?

Mõned inimesed leiavad, et kondoomid takistavad spontaansust ja vähendavad tundlikkust, kuid kui oled harjunud nende õige pealepanemise viisiga, võib nende kasutamine olla lõbus.

Kas naiste kondoome on keerulisem kasutada kui meeste kondoome?

Nagu enamike barjäärimeetodite puhul võib selle meetodi õige kasutamine nõuda veidi harjutamist. Kui tead, kuidas naiste kondoomi kasutada, ei tohiks see keeruline olla.

Kas naiste kondoomi kasutamisega kaasneb suur segadus?

Naiste kondoom toimib sarnaselt meeste kondoomile. Seemnepurske järgselt koguneb sperma kotikesse. Kui kondoomi õigesti kasutada, siis ei tohiks sperma kuskile voolata.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 29. 08. 2007. 06:23