banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Pessaar või väike emakakaela kate koos spermitsiidiga

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Pessaar või väike emakakaela kate koos spermitsiidiga Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Pessaar või väike emakakaela kate koos spermitsiidiga,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Mis juhtub, kui ma kogemata neelan väikese koguse spermitsiidi?

Spermitsiididel on tavaliselt ebameeldiv maitse, kuid enamasti need tervist ei kahjusta. Sellegi poolest on soovitatav vältida suuremate koguste allaneelamist. Kui tunned ennast pärast spermitsiidi allaneelamist haigena, pöördu nõu saamiseks tervishoiutöötaja poole.

Kuidas spermitsiidid toimivad?

Spermitsiidid sisaldavad aineid, mis tapavad seemnerakke. Mõned spermitsiidid moodustavad tiheda vahu või lima, mis blokeerib emakakaela ja toimib seemnerakkude liikumist takistava barjäärina. Spermitsiide on saadaval vahuna, tupekuulikeste või -tablettidena, kreemina, ˛eleena või käsnana. Üksi kasutades ei ole spermitsiidid piisavalt tõhusad ning neid tuleks kasutada koos barjäärimeetodiga nagu pessaar või väike emakakaela kate.

Kuidas valitakse välja sobiv pessaari suurus?

Pessaari sobitamiseks peab arst või väljaõppinud tervishoiutöötaja teostama vaagnauuringu. Pessaare toodetakse erinevas suuruses ja erineva rõngatüübiga. Suurused ulatuvad 50 mm kuni 105 mm. Pessaari servas on kas sirge või spiraalne vedru. Enamikule naistest sobib 60 kuni 85 mm diameetriga pessaar. Kõigepealt hinnatakse sobiva pessaari suurust tupe pikkuse kliinilise määramise kaudu. Seejärel proovitakse väiksemaid või suuremaid suurusi, kuni leitakse sobiv. Kõigile naistele tuleb proovis paigaldada just sellist tüüpi metallrõngaga pessaar, mida naine ka hiljem kasutama hakkab, sest rõnga tüüp võib mõjutada pessaari istuvust ja paigaldamise lihtsust. Pessaar peaks liibuma tupe ülemise osa seinte vastu. Naine võiks pessaari paigaldamist harjutada arsti järelvalve all ning arst peaks kontrollima, kas pessaari metallrõngas on tupes õiges asendis. Pessaari sobitust on kõige parem läbi viia täis põiega, et kasutaja saaks kontrollida, et valitud rõngatüübiga on urineerimine kerge. Pärast sünnitust, vaagna lõikust, aborti või suurt kehakaalu muutust võib olla vajalik muuta pessaari suurust.

Kuidas valitakse välja väikese emakakaela katte sobiv suurus?

Tervishoiutöötaja peab läbi viima vaagnauuringu, et teha kindlaks emaka ja emakakaela asend ja suurus. Optimaalse istuvuse tagamiseks tuleb proovida kahte või enamat erinevas suuruses emakakaela katet. Liige tihedalt liibuv emakakaela kate võib traumeerida emakakaela ning liiga väike kate võib tõenäolisemalt paigast nihkuda ning mitte tagada kindlat kaitset. Sobiva suurusega emakakaela kate tekitab vaakumi ning kate ei saa ümber pöörduda.

Kas pessaar võib kinni jääda või ära kaduda?

Ei ole mingit põhjust, miks peaks pessaar ära kaduma või kinni jääma. Arst valib just sulle sobiva suurusega pessaari. Pessaari sobitamisel võiksid arsti juuresolekul harjutada selle paigaldamist ja eemaldamist. Iga kuue kuu tagant tuleb pessaari sobivust arsti juures kontrollida, et teha kindlaks, kas see on veel paraja suurusega.

Kas pessaar tuleb eemaldada kohe pärast vahekorda?

Pessaari ei tohi eemaldada varem kui 6 tundi pärast vahekorda ning selle võib paigale jätta kuni 24 tunniks pärast suguühet. Kui selle aja jooksul ollakse uuesti vahekorras, tuleb iga kord lisada ka spermitsiidi. Kui vajatakse rohkem spermitsiidi, tuleb pessaar jätta oma kohale ja asetada spermitsiid tuppe.

Mis saab siis, kui ma soovin spontaanselt seksida?

Pessaari võib sisestada vahetult enne või kuni 6 tundi enne vahekorda. Mõnede inimeste meelest segab see spontaansust.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 29. 08. 2007. 06:29