banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

KKK pillid

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: KKK pillid Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.KKK pillid,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kas kõik pillid on ühesugused?

Ei. Saadaval on ligikaudu 30 erinevat nimetust pille, mis on kõik veidi erinevad.

Mida pillid sisaldavad?

Pillid jagunevad laias laastus kahte rühma. Ühed sisaldavad kahte tüüpi hormoone – östrogeeni ja progestageeni – ning teised ainult progestageeni. Raseduse ajal toodab keha uute munarakkude vabanemise takistamiseks neid hormoone ise. Kombineeritud pill matkib seda toimemehhanismi, nii et hoolimata sellest, et sa ei ole rase, ovulatsiooni ei toimu. Lisaks muutub emakakaela lima tihkemaks, takistades sperma läbipääsemist. Ainult progestageeni sisaldava pilli toime seisneb emakakaela lima paksendamises. Mõnel naisel võivad need pillid ennetada ka ovulatsiooni.

Kas pillid põhjustavad kõrvaltoimeid või kujutavad ohtu tervisele?

Pille on ohutult kasutatud juba 1960ndatest aastatest saadik ning kõrvaltoimeid esineb harva. Mõnedel naistel võib pillide kasutamise alustamisel esineda kergeid kõrvaltoimeid, kuid tavaliselt taanduvad need 12 nädalaga. Kõrvaltoimete hulka võivad kuuluda menstruatsioonidevaheline veritsus, peavalud ja rindade tundlikkus. Mõned kombineeritud pillid on kõrgema östrogeenisisaldusega. Kui sa kasutad selliseid pille ning sul esineb kõrvaltoimeid, võib abi olla pillide vahetamisest madala östrogeenisisaldusega pillide vastu. Küsi nõu oma arstilt. Ka pillides sisladuvad progestageenid on erinevad, nii et jällegi tasub arstiga arutada erinevaid võimalusi. Erinevatele naistele sobivad erinevad pillid.

Väga harvadel juhtudel võib pille kasutavatel naistel esineda tromboosi. Tromboosi risk sõltub mitmest asjaolust, sealhulgas tromboosi varasemast esinemisest lähisugulastel, vanusest ja kehakaalust ning risk kasvab, kui korraga esineb mitu riskifaktorit. Pillidega seostatud tromboosirisk on väiksem rasedusega seotud tromboosiohust ning risk varieerub olenevalt kasutatava rasestumisvastase pilli tüübist.10 Kui sinul või sinu pereliikmetel on varem esinenud tromboosi või vereringe haigusi, teavita sellest kindlasti oma arsti, kuna pillid ei pruugi sulle sobida.

Arsti tuleb samuti informeerida sellest, kui sa suitsetad, põed suhkurtõbe või sul on kõrge vererõhk, kuna nendel juhtudel on sarnaselt tõsise ülekaalulisuse ja liikumisvõimetusega (nt ratastooli kasutajad) samuti suurem risk tromboosi tekkeks.10

Kui sul esineb ükskõik milline järgnevatest sümptomitest, võta koheselt ühendust oma arstiga:

  • sääremarja tugev valu ja paistetus ühel jalal
  • tugev valu rinnus ja hingamisraskused
  • tugev kõhuvalu
  • tugev ja pikaajaline peavalu – eriti juhul, kui sul pole varem migreeni esinenud
  • nägemise kaotus või nõrkus ühes kehapooles
  • naha ja silmavalgete kollasus (ikterus)

Kuigi need sümptomid on murettekitavad, tuleb rõhutada, et need esinevad väga harva ning enamikel pille kasutavatel naistel neid ei teki.

Pillide kasutamisega kaasneb rinnavähi riski tõus, kuid risk on väga madal ja taastub normaalsele tasemele kümne aasta jooksul pärast pillide kasutamise lõpetamist.11

Kas pillide võtmisest on tervisele ka mingit lisakasu?

Jah. Lisaks lühiajalistele kasudele nagu regulaarsemad, väiksema verehulgaga ja vähem valulikud menstruatsioonid, vähendavad pillid teadaolevalt emaka limaskesta ja munasarja vähi riski vastavalt kuni 20% ja 50%.10

Kui usaldusväärsed on pillid?

Pillid on ühed kõige usaldusväärsematest rasestumisvastastest meetoditest, mis tagavad õige kasutamise korral väga tõhusa kaitse raseduse eest.

Kas on olemas kasulike lisaomadustega pille?

Mõned pillid võivad parandada naha ja juuste väljanägemist, teised leevendavad aknet, PMSi sümptomeid ja tsüklilist kõhupuhitust.

Kas pillide kasutamises peaks tegema pause?

Puuduvad igasugused tõendid selle kohta, et pillid avaldaksid pikemas perspektiivis mõju viljakusele või et pillide kasutamises tuleks teha pause.

Mida teha, kui mulle ei meeldi need pillid, mida ma kasutan? Kas ma saan pille vahetada?

Saadaval on mitmeid erinevaid pille, mis on kõik veidi erinevad. Kui sa leiad, et sulle ei sobi need pillid, mida sa praegu kasutad, võid valida endale mõned teised. Pea siiski meeles, et tavaliselt võtab kehal uute pillidega harjumine aega paar kuud ning liiga tihe pillide vahetamine ei võimaldagi sul endale sobivaid pille leida. Küsi nõu oma arstilt.

Kas pillide retsepti saamiseks pean ma minema arsti juurde?

Pillide retsepti võib välja kirjutada naistearst või sinu perearst.

Kuidas pillide kasutamist alustada?

Tavaliselt tuleb pillide võtmist alustada menstruatsiooni esimesel päeval. Nii toimimisel tekib rasestumisvastane kaitse juba esimesest päevast.

Alustada võib ka menstruatsiooni teisel kuni viiendal päeval, kuid sellisel juhul tuleb seitsme päeva jooksul kasutada rasestumisest hoidumiseks lisaks kondoomi.

Kas pille tuleb võtta iga päev?

See oleneb pilli tüübist. Pillid toimivad 28-päevaste tsüklite kaupa, kuhu on kaasa arvatud tabletivaba või platseebotableti intervall, mis tähendab seda, et iga tsükli kohta kasutatakse ära üks pakend. Osade pillide puhul tuleb tabletti võtta igal tsükli päeval. Teiste pillide puhul võetakse pille järjest 21 või 24 päeva, millele järgneb vastavalt kas 7-päevane või 4-päevane tabletivaba või platseebotableti (ei sisalda hormooni) intervall. Rasestumisvastane kaitse säilib ka tabletivaba või platseebotableti intervalli ajal. Sellel ajal esineb ka menstruatsioonilaadne veritsus.

Kas tabletivaba intervalli ajal on ohutu vahekorras olla?

Kui oled eelnevalt korralikult pille võtnud, siis jah. Kui sa oled tabletivabal perioodil vahekorras, siis jälgi, et sa alustad uue pakendiga õigel ajal ning järgi tablettide võtmise juhiseid.

Kas pillide kasutamine mõjutab menstruatsioone?

Tavaliselt muudavad pillid menstruatsioonid korrapärasemaks, lühemaks ja vähem valulikuks ning vähendavad erituva vere hulka.

Kas pille tuleb võtta iga päev samal ajal?

Jah. Sa ise valid, kas soovid võtta pille hommikul või õhtul, kuid paika tuleb panna regulaarne ajakava. Kui sa unustad pilli võtta, siis enamike pillide puhul säilib rasestumisvastane kaitse kuni 12 tundi. Siiski ei ole pilli tihe hilisem võtmine mõistlik. Ainult progestageeni sisaldavate pillide puhul võib tableti võtmisega hilineda kuni kolm tundi.

Ma unustasin tabletti võtta/ ma oksendasin / mul oli kõhulahtisus? Mida teha?

http://www.yasminelle.com/scripts/en/1aboutthepill/index.php -> vali paremalt menüüribast "MISSED PILL"

Ma võtan antibiootikume. Kuidas need pille mõjutavad?

Mõned antibiootikumid ja retseptiravimid võivad vähendada pillide toimet. Alati kui arst kirjutab sulle välja uue rohu, ütle talle, et sa kasutad pille.

Kuidas kaitsta ennast sugulisel teel levivate haiguste eest?

Pillid ei kaitse sind sugulisel teel levivate haiguste eest. Kui sa ei ole oma partneri seksuaalses tervises kindel, tuleb pillidele lisaks kasutada ka kondoomi.

Kas pillid tõstavad kehakaalu?

Kuigi mõnede pille kasutavate naiste sõnul on pillid tõstnud nende kehakaalu, on kehakaalu tõusu seotus pillidega väga küsitav. Sellegi poolest võivad mõned pillid kasutamise alustamisel vedelikupeetusest tingituna kehakaalu suurendada. Tänapäeval on saadaval kaasaegsed pillid, mis aitavad vedelikupeetust teatud määral ära hoida.

Pillide kasutamise esimesel kolmel kuul võib esineda ka söögiisu tõusu ning loomulikult on nii, et mida enam sa sööd, seda enam võid kaalus juurde võtta. Jälgi oma toidusedelit, et kaal ei tõuseks.

Kas pillid tekitavad vistrikke?

Tegelikult võivad mõned kaasaegsed pillid naha hoopis korda teha. Konsulteeri arstiga, millised pillid aitavad naha ebapuhtusi või isegi aknet leevendada. Mõnedel naistel võivad pillid siiski ka vistrikke tekitada. Sellisel juhul rääkige oma arstiga. Kuna saadaval on üle 30 nimetuse pille, leiate nende hulgast kindlasti endale sobivaima.

Kas pillid tekitavad iiveldust?

Mõnel naisel esineb pillide kasutamise ajal iiveldust, kuid tänapäeval on saadaval nii palju erinevaid pille, sealhulgas kaasaegseid madaladoosilisi preparaate, et nende hulgast peaksid kõik naised endale sobiva leidma.

Kas pillide kasutamises tuleks paari aasta tagant teha paus, et lasta kehal taastuda?

Teaduslikku põhjendust ega tõendeid sellise vajaduse kohta ei ole. Üldiselt soovitavad arstid pärast 15-aastast pillide kasutamist või 35ndal eluaastal vaadata üle oma rasestumisvastased vajadused, kuid paljud naised jätkavad pillide kasutamist kuni menopausini.

Kas pikaajaline pillide kasutamine vähendab lapse saamise võimet?

Ulatuslikes uuringutes ei ole leitud mingeid tõendeid selle kohta, et pikaajaline pillide kasutamine kahjustaks pikemas perspektiivis naise rasestumise võimet.

Kas pillide võtmist on keeruline meeles pidada?

Ürita teha pillivõtmisest rutiin, et seda oleks kergem meeles pidada.

Kui sa oled hajameelne, siis võid eelistada pille, mida tuleb võtta iga päev. Nende pillide puhul ei jäeta kahe pakendi vahele 7-päevast tabletivaba pausi. Nii on kindla rutiini väljakujundamine kergem.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 29. 08. 2007. 07:11