banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Maapäev pekstakse laiali

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Maapäev pekstakse laiali Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Maapäev pekstakse laiali,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kui maanõukogu hakkas pärast päevakorra kiiret läbihääletamist, mis kestis vaid 25 minutit, laiali minema, olidki tööliste salgad platsis ja J. Sihver pidas neile vene kiriku trepilt kõnet.

Algul tormas saali umbes 20 inimest, kes nõudsid, et koosolijad mingu laiali ja ärgu edaspidi enam kokku tulgu. Kui demonstratsioonis osalenud rahvas saali tungis, nõuti, et Jüri Vilms ja Jaan Tõnisson tulgu ning lugegu rahvale ette, mida Maapäev oli otsustanud.

Otto Strandmann on meenutanud, et Kingissepp oli talle platsil teinud ettepaneku need resolutsioonid ette lugeda.

Strandmann aga keeldus, tuues põhjenduseks vajaliku tugevusega hääle puudumise. Seepeale soovis Kingissepp seda ise teha, aga lõpuks võttis Jüri Vilms lugemise enda peale.

Vilmsile toodi mingi pult või tünn jalge alla. Kuid kuigi kaugele Vilms oma lugemisega ei jõudnud, sest talle tungiti rahvahulgast kallale. Ka kaotas Kingissepp märatseva massi üle võimu ja sai ka tümitada.

Hiljem tunnistasid nii Vilms kui Tõnisson, et Kingissepp tegi kõik temast oleneva nende päästmiseks vihase massi käest. Ka Jaan Teemandi oli Kingissepp päästnud jälitajate käest ja viinud peitu rahukohtuniku majja, kus nad suurest heameelest, et hing sisse jäi, olid vastastikku kaelustanud ja suudelnud.

Maapäeva otsuste tähtsus jäi peamiselt juriidiliseks. Maapäeva laialisaatmise vastu käisid juba sama päeva õhtul sõja-revolutsioonikomitees protestimas eesti ja ukrainlaste sõjaväelaste ülemkomiteed, I ja II Eesti polgu esindajad jt. Protestisid ka paljude vabrikute töölised.

20. novembril (3. detsembril) saatsid enamlased laiali ka maavalitsuse, mille peale selle ametnikud alustasid streiki, mis kestis enamlaste võimu langemiseni.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 19. 11. 2007. 10:10