banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Kas sirgeid on olemas

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Kas sirgeid on olemas Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Kas sirgeid on olemas,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Kas sirgeid on olemas?

Oleme harjunud joonlauaga tõmbama sirgjoont. Lihtne. Seda aga esmapilgul. Tee katse. Võta paber, joonlaud, pliiats ning sirkel või mõni muu ümmargune asi, - näiteks tass. Joonesta paberile ring ja ütleme, et see on Maa. Maa teadupärast on päris ümmargune. Targad inimesed räägivad, et Maa on lopergune, aga tegelikult kaugemalt Maad vaadates näeme ikkagi teda ümarana. Nii. Maa on joonestatud. Nüüd võta joonlaud ja tõmba Maa peale üks sirge joon. Ja tõmba nii, et see joon puutuks kokku ringjoonega vaid ühe koha pealt.

Nüüd arutleme. Kas lennukil on Tallinnast näiteks Pariisi kasulik otse sõita, või tiira taara mööda kõverjoont. Kindlasti on otsem kasulikum minna. Otse minna tähendab minna mööda sirget. Võta pliiats ning kujuta ette, et pliiatsi teravik on lennuk. Hakka minema otse edasi sellest punktist, kus ringjoon ja sirgjoon kokku said. Kas saad nii ringjoone juurde tagasi? Ei saa. Sest sirgeid ei ole olemas. Kui meie vaatame Maa peal, et lennuk lendab sirget mööda (taevasse jääb ju sirge jutt), siis tegelikult sõidab ta mööda ringjoont. Kui lennuk aga sõidaks mööda sirget, siis meie näeksime et lennuk sõidaks mööda kõverat otse Kosmosesse.

Miks me räägime siis muudkui, et sirge ja sirge? Sest väikeste vahemaade korral on nii lihtsam. Kes siis teeb sirged kõveraks? See on külgetõmbejõud. Külgetõmbejõud, keerulisemalt öeldes gravitatsioonijõud, teeb kogu ruumi kõveraks. Ja jäta meelde!!! Külgetõmbejõud on kõigil esemetel ükskõik kus kohas nad ka Universumis ei asetseks.

Teised Ninatarga targutused

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 01. 2008. 06:30