banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Menopausi järgud

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Menopausi järgud Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Menopausi järgud,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

[ Naise tsükkel ] [ Hormonaalsed muutused menopausi ajal ] [ Menopausi järgud ] [ Kontrolli oma tervist ]
[ Suur vajadus menopausi sümptomite leevendamise järele ] [ Raseduse vältimine menopausi ajal ]

Menopausi järgud

Arstid jagavad menopausi kolme järku.

Premenopaus
Premenopaus algab viis kuni kümme aastat enne viimast menstruatsiooni. Hormoonide tootmine munasarjades kahaneb järk-järgult. Igas tsüklis ei teki enam ovulatsiooni ja viljakus väheneb. Esimene viide premenopausile on see, et naine märkab oma menstruatsioonide ebakorrapärasemaks muutumist.

Perimenopaus
Perimenopausi võib kirjeldada kui “tegeliku ülemineku” ajajärku. See algab (sageli koos menopausi sümptomitega) umbes aasta enne viimast menstruatsiooni ja lõpeb aasta pärast seda.

Postmenopaus
Postmenopaus algab perimenopausi lõpuga ja lõpeb 65 aasta vanuses.

Need alajaotused on olulised, sest igas järgus on esikohal erinevad sümptomid ja terviseriskid. See tähendab, et ka tervishoius on erinevad rõhuasetused.

Enne menopausi (premenopaus)

Hormoonide tootmine munasarjades hakkab vähenema juba viis kuni kümme aastat enne viimast menstruatsiooni. Nende muutuste varased sümptomid on ebaregulaarsed menstruatsioonid. Aga ilmneda võivad ka tüüpilised menopausi sümptomid ja östrogeenivaese perioodi algus paneb aluse hilisematele haigustele, näiteks osteoporoosile.

Menopausi sümptomid (perimenopaus)

Üle 65% lääneriikide naistest kaebab menopausi ägedate, mööduvate sümptomite üle. Need sümptomid kaovad tavaliselt täielikult mõned aastad pärast viimast menstruatsiooni.

Millal menstruatsioonid lõpevad?

Viimast menstruatsiooni nimetatakse menopausiks. Aega enne viimast menstruatsiooni kutsutakse klimakteeriumiks. See on järkjärguline üleminek, mis tavaliselt toimub vanuses 45–55.

Kui te lähenete menopausile, hakkab munarakkude varu munasarjades tasapisi lõppema ja ka toodetava progesterooni ja östrogeeni hulk väheneb loomupäraselt. On tõenäoline, et see muudab teie menstruatsioonitsükli vähem korrapäraseks, kui see on olnud umbes viimase kümne aasta jooksul.

Kõik need sündmused tähendavad, et teie rasestumise tõenäosus on palju väiksem. See ei tähenda, et rasestumine on võimatu. Kui te olete täiesti kindel, et ei soovi rohkem lapsi, peate kasutama tõhusat rasestumisvastast vahendit veel kaks aastat pärast menstruatsioonide täielikku lõppemist.

Kui menopaus on möödas, ei ole teil enam ovulatsioone ja te ei saa seetõttu enam lapsi. Menopaus on möödas siis, kui teil ei ole enam vähemalt aasta jooksul ühtki menstruatsiooni olnud.

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 05. 2010. 23:39