banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Emakakaela vähki esineb rohkem

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Emakakaela vähki esineb rohkem Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Emakakaela vähki esineb rohkem,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Emakakaela vähki esineb rohkem vaesemates piirkondades

02.12.2008 avaldas BBC ülevaate uuringust, mis näitab, et emakakaela vähk on sagedasem Inglismaa vaesemates osades elavate naiste hulgas võrreldes rikkamate piirkondadega.

Riiklikust vähiteabevõrgust (ingl k National Cancer Intelligence Network, NCIN) pärinevate andmete põhjal leiti, et emakakaela vähki diagnoositi madalama elatustasemega piirkondades kaks korda rohkem.

Eksperdid arvavad, et tõenäoliselt on selle põhjuseks emakakaela sõeluuringute vähesem kasutamine vaesemates piirkondades. Loodetakse, et uus vaktsiiniprogramm vähendab oluliselt emakakaela vähi esinemissagedust. Enam kui 25 000 emakakaela vähi juhtumil põhinev NCIN-i analüüs leidis, et aastail 2000–2004 diagnoositi haigus kõige vaesemates piirkondades 12 naisel 100 000-st. See-eest kõige parema elujärjega piirkondades diagnoositi sama aja jooksul haigus ainult 6 naisel 100 000-st. Kõige vaesemate piirkondade hulka kuulusid Newcastle ja Liverpool, samas kui kõige paremal järjel olid Surrey osad ja lõunarannik.

Juhtiv uurija professor David Forman Leedsi ülikoolist ütles: “Need silmatorkavad arvud näitavad, et vähivastases võitluses on madala sissetulekuga kogukondades veel palju teha.

Emakakaela vähk on suures osas välditav haigus – riiklik sõeluuringute programm avastab enamuse juhtudest enne, kui need vähiks arenevad. Meie arvud viitavad sellele, et vaesemates piirkondades elavad naised käivad väiksema tõenäosusega emakakaela sõeluuringutel kui paremal elujärjel naised ja seega on neil suurem tõenäosus haiguse tekkeks.” Professor Forman lisas, et muud tegurid, näiteks rohke suitsetamine ja varasem seksuaalse aktiivsuse algus võivad samuti soodustada emakakaela vähi suurenenud esinemissagedust vaesemates piirkondades.

Kutsed sõeluuringule

Käesoleval ajal kutsutakse Inglismaal emakakaela sõeluuringule 25–64-aastaseid naisi iga kolme kuni viie aasta järel. Inglismaal ei ilmunud 2006. aastal emakakaela sõeluuringule kutsutud naistest kohale umbes 20%. Varasemad uuringud on näidanud, et vaesemates piirkondades on mitteosalejate suhtarv ligikaudu 40%. Sõeluuring saab avastada olulisi muutusi rakkudes enne emakakaela vähi tekkimist.

Ühendkuningriigi vähiuuringute keskuse terviseteabe direktor Sara Hiom ütles: “On äärmiselt murettekitav, et teie sissetulekul ja elukohal võib olla nii oluline mõju teie vähiriskile. Ilmselgelt tuleb teha palju enam, et julgustada naisi madala sissetulekuga kogukondadest tulema emakakaela sõeluuringutele.” Riikliku tervishoiuteenistuse (NHS) vähi sõeluuringute programmi direktor professor Julietta Patnick ütles, et viimastel aastatel on tekkinud suundumus emakakaela sõeluuringu kutsetele vastavate naiste vähenemisele, eriti nooremate naiste ja nende hulgas, kes elavad vaestes siselinnapiirkondades. Ta lisas: “Emakakaela sõeluuringud päästavad umbes 4500 elu aastas. On tähtis, et naised mõtleksid sellele, kui nad otsustavad, kas võtta kutse vastu või mitte.” Valitsuse vähivastase võitluse juhtfiguur professor Mike Richards ütles, et tervishoiupoliitika peamine eesmärk on vähendada erinevusi vähiravis. Enamiku emakakaela vähi juhtude põhjuseks on inimese papilloomiviirus (HPV).Hiljuti võeti Ühendkuningriigis kasutusele vaktsineerimisprogramm, et kaitsta koolitüdrukuid HPV kahe levinuima tüve eest.

Artikkel BBC NEWSist:
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/7758271.stm
Avaldatud: 02.12.2008/12/02 07:27.35 GMT
© BBC MMVIII

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:37