banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Hormonaalsed muutused menopausi ajal

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Hormonaalsed muutused menopausi ajal Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Hormonaalsed muutused menopausi ajal,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

[ Naise tsükkel ] [ Hormonaalsed muutused menopausi ajal ] [ Menopausi järgud ] [ Kontrolli oma tervist ]
[ Suur vajadus menopausi sümptomite leevendamise järele ] [ Raseduse vältimine menopausi ajal ]

Hormonaalsed muutused menopausi ajal

Menopausi ajal toimuvad naise kehas mitmed hormonaalsed muutused. Suguhormoonide östrogeeni ja progesterooni tootmine väheneb järk-järgult. Menopausi sümptomeid võib põhjustada eelkõige östrogeenivaegus ja viia teatud haiguste tekkeni.

Östrogeenidel on naise kehas oluline osa. Nad reguleerivad viljakust ja järglaste saamist, stabiliseerivad luid, säilitavad naha elastsust, tugevdavad immuunsüsteemi ja parandavad üldist heaolu.

Vananedes toodab keha vähem östrogeeni. See omakorda muudab menstruatsioonitsükli ebaregulaarsemaks, luutihedus väheneb, nahk muutub kuivemaks ja te väsite kergemini.

Hormoonivaeguse tagajärjed menopausi ajal

Östrogeeni sisalduse vähenemine menopausi ajal võib viia ebamugava tundeni kuse-suguelundkonnas, eriti põies, kusitis ja tupes.

Tupe limaskest muutub õhemaks ja kuivemaks. See võib hakata punetama, tekib ärritus ja sügelus ning suurem vastuvõtlikkus vigastustele. See võib muuta suguühte raskeks või isegi võimatuks.

Östrogeeni vaeguse tagajärjel asendub tupe tervislik happeline keskkond aluselisemaga. See muudab viiruste ja bakterite püsimajäämise kergemaks ning on põhjus, miks menopausi ajal on tupe- ja põiepõletikud sagedasemad.

Menopaus on ka seotud mitmete kosmeetiliste probleemidega, mida mõned naised peavad väga häirivaks. Kollageeni ja elastiini, naha elastsuse ja toonuse eest vastutavate kiudude hulk väheneb östogeenivaeguse tõttu. Rasu- ja higinäärmete aktiivsus väheneb samuti. Nahk muutub kuivaks ja hakkab sügelema. Vanusega suureneb ka naha päikesetundlikkus. Päevituse ja päikesepõletuse eest kaitsvat melaniini toodetakse kehas väiksemas koguses kui varem, sest pigmenti tootvate rakkude arv on vähenenud.

Ka juuksed muutuvad õhemaks ja kaotavad oma läike, kubeme- ja kaenlaaluste karvade hulk väheneb.

Üks menopausiga seotud probleem ei tohi tähelepanuta jääda - suurenenud karvakasv soovimatutes kohtades. Kuigi menopausi ajal toodab naise organism ainult väikest hulka meessuguhormoone, võib östrogeenide vaegus viia androgeenide toime suurenemiseni.

Vanusega lühiajaline mälu halveneb ja uute asjade õppimivõime väheneb. Eaga kaasnevad kesknärvisüsteemi muutused võivad mõjutada ka keskendumisvõimet, indu ja meeleolu. Östrogeenivaegus näib mängivat selles vananemisprotsessis olulist osa.

Menopaus pole haigus, vaid aeg, millal tuleb oma tervisele eriti suurt tähelepanu pöörata. Käige regulaarses vähikontrollis. Rääkige arstiga oma sümptomitest ja võimalikest ravivõimalustest. Hormoonasendusravi on menopausi sümptomite ja osteoporoosi tavapärane raviviis.

  

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 05. 2010. 23:38