banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Varane keisrilõige suurendab lapse terviseriske

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Varane keisrilõige suurendab lapse terviseriske Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Varane keisrilõige suurendab lapse terviseriske,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Varane keisrilõige suurendab lapse terviseriske

08.01.2009 avaldas Briti ajalhet The Guardian ülevaate värskest USA-s läbi viidud uuringust, mis näitas, et laste keisrilõike abil ilmale toomine kõigest mõni päev enne õiget aega suurendab vastsündinute hingamishäirete ja teiste tüsistuste riski.

Ajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud andmed väljendavad muret keisrilõigete kasvava arvu pärast Ameerika Ühendriikides. Alates 1990. aastate keskpaigast on naised järjest enam vaginaalse sünnituse asemel valinud plaanilise operatsiooni, mille tõttu keisrilõiked moodustavad nüüd Ameerika Ühendriikides üle 30% sünnitustest.

Igal juhul on oluline operatsiooni ajastus, leiab uuring. Sünni planeerimine 37. rasedusnädalale põhjustab võrreldes 39. nädalal sündinud lastega neli korda suurema respiratoorse distressi sündroomi riski. Selle sündroomi puhul ei ole lapse kopsud võimelised hapnikuga täituma. Enne 39. nädalat ilmale tulnud vastsündinutel oli ka oluliselt suurema tõenäosusega muid hingamishäireid ja nakkusi, mida nimetatakse sepsiseks.

„Ma usun, et sünnitustegevusega kaasneb midagi loomupärast, tõenäoliselt signaal lapselt emale, et laps on valmis sündima. Kuid me otsustame sellest mööda minna, kui planeerime korduvat keisrilõiget,“ ütles dr John Thorp, sünnitusabiarst ja üks uuringu autoritest. „Ma arvan, et see näitab tegelikult, kui suurt osa mängib laps sünnitustegevuse algatamises ja valmiduses sündida.“

Suur osa plaanilistest keisrilõigetest Ameerika Ühendriikides tehakse enne 39. rasedusnädalat, märgivad uuringu autorid artiklis. „See võib sõltuda mitmetest teguritest, sealhulgas naise soovist laps ilmale tuua kohe, kui ajalisus on saavutatud, samuti arstide soov planeerida protseduur mugavale ajale.“ Selliseid varaseid sünnitusi ei tohiks uuringutulemustele toetudes soodustada.

Vaginaalse sünnituse võimalus väheneb naiste jaoks, kellel on üks keisrilõige juba olnud. Enamik oli võimeline tõsiste probleemideta vaginaalselt sünnitama, kuid tüsistuste sagedus oli murettekitav. Üks uuring 2005. aastast näitas, et 6%-l naistest, kes valisid pärast keisrilõiget vaginaalse sünnituse, oli raskeid tüsistusi.

Vaatamata kaheksaprotsendilisele langusele keisrilõigete sageduses aastatel 1991–1996 hakkasid arstid ja haiglad kartma kohtusse kaebamist ning loobusid pärast keisrilõiget vaginaalset sünnitust soovitamast. Sellest ajast alates on keisrilõigete sagedus pidevalt suurenenud.

Originaalartikkel:
http://www.guardian.co.uk/world/2009/jan/08/caesarean-section-baby-health-risk

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 08:28