banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Südamehaiguste ohuga naistel

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Südamehaiguste ohuga naistel Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Südamehaiguste ohuga naistel,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Südamehaiguste ohuga naistel tuleb enne pillide kasutamist hinnata terviseriske

17.01.2009 andis ScienceDaily ülevaate värskest ajakirjas Journal of American College of Cardiology ilmunud uuringust, mis näitas, et madaladoosilised hormonaalsed rasestumisvastased vahendid on südamehaiguste riskiga naistele üldiselt ohutud, kuid vajalik on enne kasutamist hinnata naise tervislikku seisundit.

“Et naised kasutavad rasestumisvastaseid vahendeid sagedamini ja pikemate ajavahemike jooksul, on pakiline vajadus nendega seotud südame-veresoonkonna riskide mõistmiseks ja minimiseerimiseks,” ütles Cedars-Cinai südameinstituudi naiste südamekeskuse ning ennetava ja taastava südamekeskuse direktor dr C. Noel Bairey Merz. Ta on ajakirja Journal of American College of Cardiology 2009. aasta 20. jaanuari numbris ilmunud artikli juhtiv autor. Artikkel annab ülevaate hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite teadaolevatest südame-veresoonkonna riskidest ja kasudest ning osutab samas edasisi uuringuid vajavatele valdkondadele.

“Tervishoiuteenuse osutajad peavad enne ükskõik millise rasestumisvastase vahendi kasutamise alustamist hindama iga naise riskitegureid, eriti neid, mis on seotud südame-veresoonkonnaga. Kuigi enne menopausi on naistel palju väiksem südame-veresoonkonna haiguse risk, on oluline võimalike probleemide rutiinne sõeluuring ja hilisem jälgimine,” ütles Cedars-Sinai südameinstituudi naiste südamekeskuse asedirektor ja artikli kaasautor dr Chrisandra L. Shufelt.
Varasemates rasestumisvastastes vahendites kasutati suuremaid östrogeenide annuseid kui uuemates preparaatides. Uuemad preparaadid sisaldavad väiksemat östrogeenide annust, mis on ohutum, sest vähendab tromboosiohtu. Need preparaadid sisaldavad enamasti progestiini, sünteetilist progesterooni, mis tõenäoliselt ei tõsta vererõhku, vaid võib seda isegi veidi langetada, ütleb Cedars-Sinai instituudi arstiteaduse professor Bairey Merz, kes juhatab
naiste ühingu rahastatavat naiste tervise õppetooli.

Rohkete südame-veresoonkonna probleemidega naised – eriti suitsetajad – peavad kaaluma teiste rasestumisvastaste vahendite kasutamist. Teiste südamehaiguste riskteguritega (kõrgvererõhutõbi või suurenenud kolesteroolisisaldus) naised võivad kaaluda hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamist, kui nende tervist hoolikalt jälgitakse, ütles Bairey Merz.

Igal naisel, kes kaalub rasestumisvastaste vahendite kasutamist, tuleb hinnata kolesteroolitaset, vererõhku, suitsetamist, suhkurtõve võimalust, neeruprobleeme, rasvumist ja teisi veresoonkonna haigusi, sealhulgas migreeni. Pärast riskide ja kasude ülevaatamist võivad 35-aastased ja vanemad terved mittesuitsetavad naised jätkata väikeseannuseliste suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamist 50–55 aasta vanuseni.

Viide:
Contraceptive Use and Cardiovascular Disease. Journal of the American College of Cardiology, In Print Jan. 20, 2009; Online Jan. 12, 2009

Algne artikkel: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/01/090114092848.htm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 08:25