banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Abort

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Abort Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Abort,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Abort

Raseduse katkestamine põhjused on erinevad, nagu on riigiti erinevad ka raseduse katkestamist reguleerivad seadused.

Aborti ei tohi suhtuda kui tavalisse rasestumisvastasesse meetodisse. Kahjuks rasestuvad liiga paljud naised ikka veel soovimatult. Meditsiinilised ja sotsioloogilised uuringud on näidanud, et naiste teadmised oma keha bioloogiast ning tõhusatest raseduse vältimise meetoditest on ikka veel puudulikud. Lisaks sellele “teadmiste osale” on oma roll ka eetilistel ja sotsiaalsetel väärtustel. Raseduse vältimise eest vastutavad partnerid ühiselt – valiku, mitte juhuse läbi!

Järgnevates lõikudes on teave raseduse katkestamiseks kasutatavate meetodite kohta.

Vaakumaspiratsioon ja küretaa˛

Rasedus katkestatakse emakaõõne kirurgilise tühjendamisega. Vaakumaspiratsiooni korral laiendatakse emakakaela ja emakaõõne sisu eemaldatakse vaakumi abil. Küretaa˛i puhul kraabitakse emaka limaskest spetsiaalse instrumendi (küreti) abil välja. Neid protseduure tehakse tavaliselt üldanesteesias.

Et tegu on kirurgilise protseduuriga, kaasnevad sellega tavapärased anesteesiast tingitud riskid ja lisaks mõned võimalikud kõrvaltoimed. Pärast raseduse katkestamist võib veidi aega kuluda, enne kui menstruatsioonitsükkel normaliseerub. Tavaliselt tekib alguses kerge ja ebakorrapärane veritsus. Võimalikuks tüsistuseks on ülenevad nakkused, mis võivad viljatust põhjustada.

Mõnedel naistel tekivad pärast raseduse katkestamist emotsionaalsed probleemid. Eriti suur võimalus on selleks siis, kui katkestamine ei olnud naise enda otsus või kui naine ei ole kindel, kuidas ta laste saamisse suhtub.

Medikamentoosne abort

Raseduse katkestamiseks kasutatava ravim (seda manustatakse tabletina) on mitu aastat saadaval olnud. Toimeaine mifepristoon (RU 486) on niinimetatud antiprogestiin, mis blokeerib rasedust säilitava hormooni progesterooni toime. Seda võib kasutada ainult kuni 49. päevani pärast viimase menstruatsiooni esimest päeva (7. rasedusnädal).

Mitme päeva vältel võetakse sisse kolm mifepristoonitabletti. 36–48 tunni pärast manustatakse ka prostaglandiini, ainet, mis vallandab tuhudega sarnanevad emaka kokkutõmbed. Selle tagajärjel väljutatakse rasedusega seotud koed. Võib esineda valu vaagnas, aga seda saab valuvaigistitega leevendada.

Harvadel juhtudel ei pruugi rasedus katkeda. Siis tehakse küretaa˛ või vaakumabrasioon.

Mifepristoon ja prostaglandiinid on tõhusad ravimid, millel võivad esineda kõrvaltoimed ja mis ei sobi kõigile naistele. Teie arst annab teile täpsema ülevaate. Järgnev teave on mõeldud ainult üldise tutvustusena.

Medikamentoosse abordi võimalikud kõrvaltoimed on iiveldus ja oksendamine, valud vaagnas ja südame-veresoonkonna tüsistused.

Medikamentoosne abort ei sobi naistele, kellel esineb krooniline neeru- või maksakahjustus, raske astma või vere hüübimishäired.

On teada ka koostoimeid teiste ravimitega. Te peate arstile rääkima kõigist ravimitest, mida te korrapäraselt tarvitate. Mifepristooni kasutamisel peate kogu protseduuri jooksul olema arsti järelevalve all.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 04. 2009. 14:56