banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Rasedus teismeeas suurendab ülekaalulisuse riski

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Rasedus teismeeas suurendab ülekaalulisuse riski Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Rasedus teismeeas suurendab ülekaalulisuse riski,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Rasedus teismeeas suurendab ülekaalulisuse riski

09.04.02009 edastas Reuters värske uuringu tulemused, mis näitasid, et teismelisena lapse saanud noortel naistel on suurem risk muutuda ülekaaluliseks kui nende eakaaslastel, kes ei rasestunud.

“Meie avastus võib olla oluline, kuna on kindlaks tehtud, et teismeiga on üks kriitilistest arenguperioodidest, mis määravad rasvumise hilisemas elus,” kirjutavad ajakirjas Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine dr Erica P. Gunderson ja tema kolleegid Kaiser Permanentest, Oaklandist, Kaliforniast.

Täiskasvanud naistel suurendab rasedus rasvumise riski ja on tõendeid, et rasestumisel ja lapse kandmisel võib teismeliste kehamassile ja rasva ladestumisele veelgi suurem mõju olla, märgivad Gunderson ja tema kolleegid oma artiklis.

Probleemi uurimiseks vaatlesid Gunderson ja tema kaastöölised 1890 naist, kes osalesid 9- või 10-aastasena riiklikus kasvu ja tervise uuringus ning keda jälgiti peale seda kuni 10 aastat. Vanusevahemikus 15–19 aastat sünnitas 17% naistest ühe lapse, 4% rohkem kui ühe lapse, 10% rasestusid, kuid ei sünnitanud ja 69% ei rasestunud. Teismelisena rasestus 43% uuritud 983 afroameerika tüdrukust, 907 valge tüdruku hulgast rasestus 19%. Nende hulgas, kes olid teismelisena sünnitanud, oli 40% valgetest ja 57% afroameeriklastest ülekaalulised või rasvunud.

“Liigse rasva ladestumine teismeeas võib anda märku ülekaalu, kõrgema insuliini ja rasvade taseme ning kõrgenenud vererõhu tekkest ja püsimisest täiskasvanueas,” kirjutavad Gunderson ja kolleegid, märkides, et enne 20-aastaseks saamist esimest korda sünnitavatel naistel on ka teadaolevalt suurem südamehaiguste risk.

Kokkuvõttes kutsuvad teadlased üles edasistele uuringutele teismeliste rasedusaegse kaaluiibe mõjust kasvule ja rasva ladestumisele.

Allikas: Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine, aprill 2009.
Algne artikkel: http://www.reuters.com/article/email/idUSTRE5384GQ20090409

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:50