banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Meestele mõeldud rasestumisvastase vahendid

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Meestele mõeldud rasestumisvastase vahendid Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Meestele mõeldud rasestumisvastase vahendid,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Geeni avastamine võib viia meestele mõeldud rasestumisvastase vahendi loomiseni

10.09.2009 refereeris ScienceDaily ajakirjas American Journal of Human Genetics avaldatud Iowa ülikooli teadlaste poolt läbi viidud uuringu tulemused, mille kohaselt võib hiljuti avastatud geneetiline häire, mis takistab mõnedel meestel lapse saamist, olla võti meeste rasestumisvastase vahendi loomiseks.

Kuigi naistele mõeldud suukaudsed rasestumisvastased vahendid loodi üle 40 aasta tagasi ja on pereplaneerimisel väga tõhusaks osutunud, ei ole meeste jaoks sarnast farmakoloogilist rasestumisvastast vahendit loodud. Ühendkuningriigi meditsiiniuuringute nõukogu reproduktiivbioloogia haru läbiviidud uuringud näitavad, et mehed sooviksid farmakoloogilist rasestumisvastast vahendit kasutada, kui selline saadaval oleks. Praegu on meeste jaoks ainsad olemasolevad rasestumisvastased vahendid kondoomid ja vasektoomia.

“Me oleme kindlaks teinud meeste mittesündroomse viljatusega seotud geeni CATSPER1. See avastus võib tulevikus viia viljatusravini, milles asendatakse geen või selle kodeeritav valk. Aga võib-olla veelgi olulisem on, et see avastus võib mõjutada raseduse vältimise võimalusi meeste jaoks,” ütles Michael Hildebrand (PhD), üks uuringut juhtinud autoritest ja Iowa ülikooli järeldoktor kõrva- ja kurguhaiguste alal Iowa ülikooli Roy J. ja Lucille A. Carveri meditsiinikolledžis.

Uuringumeeskond, kuhu kuulusid ka teadlased Teherani sotsiaalse heaolu ja taastusravi ülikoolist Iraanis, avastas meeste viljatusega seotud geeni uurides Iraani perekondade geneetilist tausta – see on populatsioon, kus haigust põhjustavate geenimutatsioonide sagedus on suhteliselt suur.

Keskendudes geenigrupile, mida on seostatud isaste hiirte viljatusega, leidsid teadlased, et mõlemas Iraani perekonnas esinesid mutatsioonid ühes kindlas geenis, mida nimetatakse CATSPER1. DNA analüüsi abil tehti kindlaks kaks erinevat mutatsiooni (üks kummaski perekonnas). Mõlemad mutatsioonid põhjustavad tõenäoliselt normaalsest palju lühema, mittetoimiva valgu tekke või valgu täieliku puudumise. Kumbagi mutatsiooni ei leitud 576 kontrollina testitud iraanlase DNA-st.

Harvardi ülikoolis tehtud uuringud hiirtega, kellel puudub CATSPER1 geen, näitavad, kuidas vastava valgu puudumine või ebanormaalsus mõjutab seemnerakke. Uuringutest ilmneb, et CATSPER1 mutatsioonid mõjutavad seemnerakkude liikuvust, täpsemalt väga jõulist ja aktiivset liikumist, mida seemnerakk kasutab viljastamisel munarakku sisenemiseks.

“Meie uuringud viitavad, et ilma CATSPER1-ta hiirtel nähtav seemnerakkude liikuvushäire esineb ka selle geeni mutatsiooniga inimestel,” ütles Hildebrand. “CATSPER1 geenile sarnaste viljakusega seotud ja seemnerakkudele spetsiifiliste (see võib minimeerida valgu funktsiooni mõjutava ravimi kõrvaltoimeid) sihtmärkide avastamine pakub uusi võimalusi meeste farmakoloogilise rasestumisvastase vahendi loomisel.”

Hetkel uuritakse teistes asutustes mitmeid võimalusi meeste rasestumisvastase vahendi loomiseks. Üks lähenemine, mis võiks olla suunatud CATSPER1-le, on immunoloogiline raseduse vältimine, mille puhul luuakse teatud kindla valguga seostuvad ja selle funktsiooni blokeerivad antikehad. Immunoloogiline raseduse vältimine on veel varases arengujärgus ning kasutusele võtmiseks peab olema tõestatud selle tõhusus, ohutus ja pööratavus.

Iowa ülikooli uuringumeeskonda juhtis Richard Smith (MD), Sterba kuulmisuuringute professor ning kõrva- ja kurguhaiguste osakonna asejuhataja. Matthew Avenarius, praegu Michigani ülikooli tudeng, juhtis uuringut koos Hildebrandiga. Avenarius oli uuringu toimumise ajal teadusassistent Smithi laboratooriumis Iowa ülikoolis.

Uuringut rahastati riikliku terviseinstituudi (National Institutes of Health) toetuste abil.

________________________________________
Kohandatud Iowa ülikooli materjalidest, mis on saadud EurekAlert!-i, Ameerika teaduse edendamise assotsiatsiooni teenuse kaudu.
Algne artikkel: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090402124255.htm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:49