banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Naiste liigkarvasus on tervisele ohumärk

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Naiste liigkarvasus on tervisele ohumärk Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Naiste liigkarvasus on tervisele ohumärk,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Naiste liigkarvasus on tervisele ohumärk

16.04.2009 edastas BBC Suurbritannia kuningliku sünnitusabi ja günekoloogia kolledži aruande värske kokkuvõtte, mis hoiatab, et naiste liigne karvakasv pole ainult kosmeetiline probleem, vaid on tõenäoliselt haiguse märk.

Liigne karvakasv esineb 5–15% naistest ja paljudel juhtudel on kõige tõenäolisem põhjus hormonaalne häire. Sellise probleemiga naised ei tohiks peljata otsida arstiabi, soovitavad Ühendkuningriigi arstid.

70–80% juhtudest on põhjuseks polütsüstiliste munasarjade sündroom (ingl polycystic ovary syndrome, PCOS).

Aruande autor, sünnitusabi ja günekoloogia resident St Michaeli haiglas Bristolis dr Rebecca Swingler ütleb, et liigkarvasus, teise nimega hirsutism, on häiriv ja võib noored naised endast eriti välja viia. Oletatav selle seisundi all kannatajate arv võib olla tegelikust väiksem, kuna naistele võib abi otsimine olla vastumeelne.

Lisaks PCOS-ile – peamisele viljatuse põhjustajale – kuuluvad liigkarvasuse harvemate põhjuste hulka teatud kasvajad, kilpnäärme haigused ja teatud ravimite kasutamine.
Dr Swingleri sõnul on kergeid nähtusid võimalik kõrvaldada kosmeetiliselt, aga mõõdukate ja raskete juhtude jaoks on olemas hormoonravi, näiteks suukaudsed rasestumisvastased vahendid või muud ravivõimalused.

Kaalukaotus, eriti rasvunud naistel, võib aidata langetada meessuguhormooni testosterooni sisaldust veres, mis võib samuti olla liigkarvasuse põhjuseks.
“Sageli on naised püüdnud aastaid hirsutismiga toime tulla, enne kui nad asjatundjatelt abi otsivad,” ütleb dr Swingler. “Naised peaksid ennast võrdlema oma perekonna ja etnilise päritoluga ning nende endi jaoks “normaalse” karvakasvuga.”

“Kui nad märkavad karvakasvu piirkondade muutumist või kui nad panevad tähele, et vajavad sagedamini vahatamist, tuleks abi otsida,” ütleb ta.

PCOS-iga tegeleva heategevusorganisatsiooni Verity esinaine Rachel Hawkes ütleb, et paljud liigse karvakasvuga naised ei otsi aktiivselt ravi, kuna neil on piinlik.
“Liigse karvakasvu mõju naise enesehinnangule ja arusaamisele endast kui naisest – ning seega ka tema elukvaliteedile – võib olla äärmiselt häiriv.”
“Me soovitame PCOS-i põdevatel naistel, kes kannatavad liigse karvakasvu all, otsida abi oma perearstilt või paluda suunamist endokrinoloogi või dermatoloogi juurde.”

Algne artikkel: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8002579.stm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:52