banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Menopaus

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Menopaus Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Menopaus,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Järjest rohkem naisi kasutab menopausi vaevuste leevendamiseks kontrollimaata vahendeid

21.04.2009 edastas Reuters Austraalia teadlaste uuringu tulemused, mis näitasid, et järjest rohkem naisi loobub hormoonasendusravist ja kasutab oma menopausiaegsete vaevuste leevendamiseks kontrollimata alternatiive, nagu näiteks ravimtaimed ja niinimetatud looduslikud hormoonid.

Ajakirjas Climacteric avaldatud uuringu autorid hoiatavad, et selliste toodete ohutus ja tõhusus pole kindlaks tehtud ja riiklikud tervishoiuametkonnad pole neid heaks kiitnud.

“Naistele tundub sageli, et “looduslikuna” müüdav toode peab olema ohutu ning kui seda nimetatakse “bioidentseks”, peavad sellel olema samasugused kasulikud toimed kui registreeritud hormoonravil,” kirjutab teadlaste rühm, keda juhtis Alastair MacLennan Adelaide’i naiste ja laste haiglast.“Vähesed nende kallite toodete ostjatest saavad aru, mida nad sisse võtavad; seaduslik kaitse on suhteliselt puudulik ja on võimalus, et neid informeeritakse valesti, ravitakse valesti ja kasutatakse ära.”

Aastal 2008 küsitlesid teadlased 953 üle 40-aastast naist, et teada saada, mida nad hormoonide vähenemise kompenseerimiseks kasutavad.
Tulemusi võrreldi seejärel andmetega, mis koguti kaheksa sarnase terviseuuringu käigus aastatel 1991–2004.

Nad leidsid, et alates 2003. aastast on tugevalt langenud nii tavapärase hormoonasendusravi (HAR) kasutamise sagedus kui ravi pikkus. Teadlased seostasid seda 2002. aastal avaldatud uuringu tulemustega, mis näitasid HAR-i kasutamisel suuremat riski rinnavähi, südameinfarkti ja insuldi tekkeks.
Nad märkisid, et hilisemad uuringud, mis osutavad HAR-ist tulenevale kasule ja mis on sellest tulenevaid ohte väiksemaks hinnanud, ei ole suutnud naisi HAR-i juurde tagasi tuua.

Aastal 2004 kasutas 15,8% üle 50-aastastest naistest HAR-i, aastal 2000 vastavalt 22%. 2004. aastal oli “alternatiivse hormoonravi” kasutamine harv.
Aastaks 2008 oli tavapärase HAR-i kasutamine üle 50-aastaste hulgas langenud 11,8 protsendini, aga alternatiivset, kontrollimata hormoonravi kasutavate naiste arv oli tõusnud nelja protsendini.

“Enamik objektiivseid vaatlejaid nõustuks, et HAR-i riske hinnati USA Naiste tervise initsiatiivi (Women’s Health Initiative) 2002. aasta uuringu esialgsetele tulemustele toetudes üle,” ütles MacLennan.

“HAR on jätkuvalt enamiku naiste jaoks parim viis ravida kurnavaid menopausi sümptomeid. Need hirmud on viinud HAR-i kasutamise vähenemiseni, aga paljud naised vajavad menopausi ajal abi, seega pöörduvad nad tõendamata – ja võimalik, et ohtlike – alternatiivide müüjate poole.”

David Sturdee, Rahvusvahelise menopausiühingu president, kes uuringus ei osalenud, ütles: “On erakordselt oluline, et naised saaksid õiget ravi, mitte ei prooviks midagi, mis ei pruugi tõhus olla või võib isegi kahjulikuks osutuda. Ma soovitaksin naistele enne menopausi sümptomite ravima hakkamist oma arstiga ühendust võtta.”

Originaalartikkel: http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE53L42K20090422

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:51