banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Foolhappega rikastatud toit

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Foolhappega rikastatud toit Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Foolhappega rikastatud toit,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Foolhappega rikastatud toit vähendab sünnidefektide esinemist

13.05.2009 edastas Reuters Kanada teadlaste uuringu tulermused, mis näitasidl, et foolhapet sisaldavate jahu- ja pastatoodete abil on õnnestunud vähendada kaasasündinud südamerikkega (levinuima sünnidefektiga) laste arvu.

Euroopas ei ole toiduainete rikastamine kohustuslik, kuid ajakirja British Medical Journal andmete kohaselt on tänu Kanadas 1998. aastal kehtestatud nõudele kaasasündinud südamerikkega laste arv Quebecis igal aastal 6% vähenenud. „Need tulemused toetavad hüpoteesi, et foolhape aitab südamedefekte ennetada,” kirjutasid Montreali McGilli Ülikooli teadlane Louise Pilote ja tema kolleegid. „Foolhappe tarbimise suurendamiseks rakendatud riiklike tervishoiumeetmete tulemusena esines vastsündinutel vähem tõsiseid kaasasündinud südamerikkeid.”

Londoni Imperial Kolledži teadlane Helena Gardiner ja Montreali CHU Sainte-Justine’i Ülikooli haiglakeskuse teadlane Jean-Claude Fouron märgivad juhtkirjas, et praegu rikastatakse nisujahu 67 riigis, 47 riigis on see kohustuslik. Foolhape aitab organismil toota uusi terveid rake. Naised peavad tõsiste sünnidefektide, sealhulgas lapse aju- ja selgroodefektide vältimiseks tarbima enne rasedust ning raseduse ajal piisavas koguses foolhapet.Foolhapet sisaldavad rohelised lehtköögiviljad, puuviljad, kuivatatud kaunviljad (oad ja herned) ning pähklid. Foolhapet võib lisada teraviljatoodetele või manustada toidulisandina.

Kuid ka rikastatud toiduainete tarbimisel võib paljudel naistel jääda foolhappest puudu. Pilote ja tema kolleegid tuvastasid oma uurimustöö käigus kõik aastatel 1990 kuni 2005 Quebecis sündinud lapsed, kellel oli tõsine kaasasündinud südamerike.

Läbiviidud analüüsist ilmneb, et üheksa aastat enne foolhappega rikastatud toiduainete kasutuselevõttu oli südamerikkega sündinud laste arv aastate lõikes sama, kuid seitsme aasta kestel pärast eelpool nimetatud nõude kehtestamist vähenes antud näitaja igal aastal 6%. See protsent võib tunduda tagasihoidlik, kuid kuna sageli surmaga lõppevate südamerikete ravi on keerukas, võimaldab teadlaste sõnul ka selline väike langus tervishoiukulusid märkimisväärselt vähendada.

Artikkel: http://www.reuters.com/article/email/idUSTRE54B7EQ20090513

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 08:08