banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Geen põhjustab raskusi rasedana suitsetamise mahajätmisel

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Geen põhjustab raskusi rasedana suitsetamise mahajätmisel Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Geen põhjustab raskusi rasedana suitsetamise mahajätmisel,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Geen põhjustab raskusi rasedana suitsetamise mahajätmisel

15.05.2009 edastas BBC Suurbritannia teadlaste vätsek uuringu tulemuste kokkuvõtte, millest selgub, et üks kindel geen võib olla põhjuseks, miks mõnel naisel on raskem raseduse ajal suitsetamist maha jätta.

Uurimuses, mis viidi läbi 2500 enne rasestumist suitsetanud naisega, seostati „sõltuvusgeeni” väiksema tõenäosusega suitsetamisest rasedaks jäädes loobumisega. Kokku jättis esimese kolme kuu jooksul suitsetamise maha 28% rasedatest suitsetajatest - 21% naistest, kellel oli kaks kõnealust geeni, ja 31% neist, kellel seda geeni ei esinenud. Peninsula meditsiinikooli teadlaste sõnul ei ole mingit põhjust, miks tehtud avastus ei peaks kehtima ka teiste puhul, kes püüavad suitsetamist maha jätta. Rasedaid naisi uuriti seetõttu, et neil on sellest pahest loobumiseks iseäranis tugev ajend.

Teadlased kasutasid kokku 7845 Euroopa päritolu Loode-Inglismaa naise andmeid, kes olid osalenud Avoni pikaajalises vanemate ja laste uurimuses. Uuringu käigus analüüsiti üht kindlat nikotiini retseptoriga seotud geenivarianti, millel teati olevat seos sellega, kui palju suitsetamisharjumuse juba omandanud inimesed suitsetavad. Raseduse viimase trimestri alguseks oli suitsetamisest enda väitel loobunud 47% naistest, kellel oli kaks sõltuvust mittetekitavat geeni, samas kui kahe sõltuvusgeeniga naiste puhul oli see näitaja vaid 34%.

Surve

Teadlased märgivad, et rasedatel naistel lasub märkimisvääne ühiskondlik surve suitsetamisest loobuda, ent selle harjumuse minetamist mõjutavad mitmed tegurid, nagu vanus ja haridustase, samuti see, kas partner suitsetab või mitte. „Siiski tahtsime kindlaks teha, kas suuremat sigaretitarbimist põhjustav geenivariant takistab muuhulgas ka suitsetamise mahajätmist raseduse ajal, ning meie uurimuse tulemused näitavad, et see vastab tõele," ütles dr Rachel Freathy. Teine uuringus osalenud teadlane, inimgeneetika ekspert professor Tim Frayling väitis: „Paralleele saab tõmmata tüseduse geeniga - inimesed arvavad, et küsimus on lihtsalt enesekontrollis, kuigi tegelikult on asi keerulisem.“ „Pole kahtlustki, et osa kahe sõltuvusgeeniga naistest suudab suitsetamise maha jätta, mõne inimese jaoks on see lihtsalt keerulisem kui teiste jaoks.“

Muud tegurid

Nüüd kavatseb teadlaste rühm hakata uurima sama geenivarianti Crohni tõvega inimestel, kellel samuti soovitatakse tungivalt suitsetamine maha jätta, kuna see halvendab nende seisundit. Lõuna-Londonis Wandsworthis tegutsev üldarst dr Alex Bobak tunneb suitsetamise lõpetamise vastu erilist huvi – tema väitel mängivad nikotiinisõltuvuses rolli geenid, aga mõju avaldavad ka paljud teised tegurid, sealhulgas ühiskondlikud olud. „Hea uudis on see, et me saame neid inimesi uurida ja teha kindlaks, kas neil on suitsetamise mahajätmisel teatud ravimeetoditest rohkem abi." Ta lisas, et rasedad naised saavad vajadusel abi riiklikust tervishoiuametist ning neile pakutakse erinevaid nikotiini asendusravi võimalusi. Tulemused avaldati ajakirjas Human Molecular Genetics.

Artikkel: http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/8050240.stm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 08:07