banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Avastati naiste menstruatsioonigeen

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Avastati naiste menstruatsioonigeen Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Avastati naiste menstruatsioonigeen,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Avastati naiste menstruatsioonigeen

17.05.2009 refereeris BBC Briti teadalaste uuringu kokkuvõtet, mis teatas, et teadlased on lahti murdmas geneetilist koodi, mis aitab määrata, millal tüdrukust saab naine. Suurbritannia teadlaste juhitud meeskond avastas kaks kuuendas ja üheksandas kromosoomis paiknevat geeni, mis näivad oluliselt mõjutavad menstruatsiooni algusaega.

Ajakirja Nature Genetics uurimus annab aimu ka sellest, miks lühematel ja tüsedamatel tüdrukutel algab menstruatsioon sageli oluliselt varem kui nende klassikaaslastel. Nimelt paiknevad kõnealused geenid otse pikkust ja kaalu reguleerivate DNA-lõikude kõrval. Samas ajakirjas avaldatud teises uurimuses jõutakse järeldusele, et üks kahest esimeses uurimuses vaadeldud geenist mängib võtmerolli nii tüdrukute kui ka poiste puberteedi alguse ajas.

Viljaka ea pikkus on tihedalt seotud muuhulgas südamehaiguste, rinnavähi ja osteoporoosi tekkega. Arvatakse, et naissuguhormoon östrogeen – mida viljakas eas naise organismis toodetakse rohkem – suurendab nimetatud haiguste väljakujunemise riski. Mida varem algab tütarlapsel puberteet, seda suuremad on seega teda hilisemas eas varitsevad ohud.

Nii ei paranda teadlaste sõnul nende töö mitte üksnes arusaamist inimese arengut seletavast geneetikast, vaid võib lõppkokkuvõttes aidata ka haiguste vastu võidelda. Teadlased siiski tunnistavad, et puberteedi algust mõjutavad ka sellised tegurid nagu toitumine ja kehaline aktiivsus ning ühe konkreetse geeni mõju on tõenäoliselt üsna väike.

Varasem areng

Läänemaailmas jõuavad lapsed puberteediikka üha nooremas eas – mõned tüdrukud juba seitsmeaastaselt. Paljud süüdistavad selles üha tõsisemaks probleemiks muutuvat tüsedust, kuna üldiselt on varem menstruatsiooniikka jõudnud tüdrukutel suurem kehamassiindeks (BMI) ja rasva osakaal võrreldes nendega, kellel menstruatsioon algab hiljem.

Exeter’s Peninsula meditsiinikooli teadlaste rühm väidab läbiviidud analüüsi põhjal, et igal kahekümnendal naisel on kaks eksemplari igast geenist, mis põhjustab menstruatsiooni algamist ligikaudu neli ja pool kuud varem kui neil, kellel kõnealused geenivariandid puuduvad.

Koostöös Euroopa ja USA uurimisasutustega uurisid nad 17 510 naist üle maailma, sealhulgas Euroopa päritolu naisi, kellel menstruatsioon algas 9 ja 17 eluaasta vahel. Kui naised jagati rühmadesse vastavalt menstruatsiooni algamise eale, ilmnesid teatud geneetilised seaduspärasused. Kogu genoomi üksikasjalik uurimine võimaldas teadlastel teha kindlaks, millised geenid neid erinevusi tõenäoliselt põhjustavad. Uuringus osalenud teadlane dr Anna Murray ütles: „See uurimus tõestab esmakordselt, et teatud geenivariandid mõjutavad naiste seksuaalse küpsemise iga.“ „Meie uurimistulemused viitavad ka sellele, et varase menstruatsiooni ning pikkuse ja kehamassiindeksi vahel on geneetiline seos."

Bioloogilised mehhanismid

Teadlaste rühma teine liige John Perry väitis: „Viljakat iga mõjutavate bioloogiliste mehhanismide mõistmine võib anda meile teavet ka nendega seotud haiguste kohta, mis vanemas eas mõjutavad paljusid naisi, näiteks diabeet, südamehaigused ja rinnavähk."

Teises uurimuses, mida juhtis Cambridge’i meditsiiniliste uuringute nõukogu epidemioloogiaosakond, analüüsiti tuhandete inimeste geneetilist informatsiooni.

Selle tulemusena seostati ühe Exeteri meeskonna poolt tuvastatud geeni üks konkreetne variant - LIN28B – rindade varasema arenguga tüdrukutel ning varasema häälemurde ja kubemekarvade arenguga poistel. Juhtivteadlane dr Ken Ong sõnas: „LIN28B määrab kindlaks selle, kas teised geenid on aktiivsed või mitte.“

„Selliseid „pealüliti“ geene oli teada juba varem, aga see avastus võimaldab selle geeni esmakordselt seostada kasvamise ja füüsilise küpsemisega."

Psühholoog ja Kuningliku Meditsiiniseltsi liige dr Aric Sigman nentis: „Varane menstruatsioon on meditsiiniline probleem. Lisaks sellele, et see on tütarlapsele ja tema vanematele ebameeldiv üllatus, on see seotud ka mitmesuguste haiguste ja psühholoogiliste häirete suurenenud riskiga.“

„Varem küpsusikka jõudnud tüdrukutel esineb suurema tõenäolisusega depressiooni, kuritegelikke kalduvusi, agressiivsust, sotsiaalset tõrjutust, unehäireid, alkoholi liigtarbimist, suitsetamist, uimastite pruukimist, madalamat enesehinnangut ja enesetapukatseid.“

„Samuti on nende õppeedukus keskkoolis tõenäoliselt halvem kui õigel ajal või hiljem küpsenud eakaaslastel.“
„Varase menstruatsiooni põhjusi on oluline mõista. Need avastused võivad aidata meil selgitada selle esinemist mõnel tüdrukul."

Ajakirjas Nature Genetics avaldatud kolmes uurimuses tuuakse välja ka teised võimalikud geenid, mis paistavad olevat seotud puberteedi algusega.

Artikkel: http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/8046457.stm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 08:07