banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood
lapsevanem-logo.gif

Uudised 2008

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Uudised 2008 Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Uudised 2008,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Uudised 2008

 1. Noored ei tea viljatuse riskitegureid - 29.12.2008 edastas Reuters Kanadas läbi viidud uuringu tulemused, mis näitasid, et noortel puuduvad olulised teadmised viljatuse riskitegurite kohta, sest enamik küsitletud tudengitest ei teadnud näiteks, et seksuaalsel teel levivad haigused võivad põhjustada viljatust.
 2. Uuringus leiti, et abielueelsest seksist loobumise tõotused ei ole tõsiseltvõetavad - 29.12.2008 avaldas Washington Post värske USA uuringu tulemused, mille andmetel on teismelised, kes lubavad jääda abieluni süütuks, enne abielu ikkagi vahekorras ja ei kasuta vahekorras olles kondoome ega teisi rasestumisvastaseid vahendeid.
 3. Passiivne suitsetamine on seotud viljakusprobleemidega - 19.12.2008 edastas Reuters ülevaate värskest uuringust, mis viitab, et mingil eluetapil suitsetajate läheduses viibinud naistel võib olla suuremaid raskusi viljastumisega kui teistel naistel.
 4. Meeste ümberlõikus vähendab emakakaela vähi riski - 17.12.2008 avaldas Reuters ülevaate kolmest uuringust, mis lisavad uusi tõendeid selle kohta, et meeste ümberlõikus võib kaitsta surmava aidsiviiruse eest ja seksuaalsel teel leviva HPV viiruse eest, mis põhjustab emakakaela vähki.
 5. Naistel võib olla suurem risk HIV-sse nakatuda - 17.12.2008 avaldas BBC uue uuringu andmed, mis näitasid, et naistel, kes ei järgi ohutu seksi reegleid, võib olla seniarvatust suurem HIV-sse nakatumise risk, sest testid on näidanud, et viirus võib läbistada isegi terve tupekoe. 
 6. Viljakad naised on lamedatele külgelöömisrepliikidele vastuvõtlikumad - 13.12 2008 avaldas New Scientist ülevaate uuest uuringust, mis väidab, et naised on vastuvõtlikumad lamedatele külgelöömisrepliikidele, kui neil on parasjagu viljakad päevad.
 7. USA toidu- ja ravimiameti nõunikud annavad oma toetuse uuele naiste kondoomile - 11.12.2008 edastas Reuters, et USA toidu- ja ravimiameti nõuandev kogu andis ühehäälse toetuse uuele ja odavamale Female Health Co naiste kondoomile.
 8. Abordi ja depressiooni vahel ei ole seost - 04.12.2008 avaldas Reuters ülevaate värskest USA-s läbi viidud uuringust, mis näitas, et ükski seniajani läbi viidud kvaliteetne uuring ei ole tõendanud, et abort põhjustaks depressiooni või „abordijärgset sündroomi” ning katsed väita vastupidist on poliitilise motivatsiooniga.
 9. Küsitluse tulemused näitavad, et veerand 14-aastastest on seksuaalse väärkohtlemise ohvrid - 03.12.2008 avaldas The Guardian ülevaate noorteajakirja Bliss ja organisatsiooni Women’s Aid-i poolt läbi viidu küsitlusest, mis näitas, et pea veerandit 14-aastastest on keegi, kellega nad on väljas käinud, sundinud tegema midagi seksuaalset või astuma vastu tahtmist vahekorda. Ühte 16-aastast noorukit neljast on kaaslase poolt löödud või talle muul viisil füüsiliselt haiget tehtud.
 10. Seksuaalkasvatus: miks peaksid britid järgima hollandlaste eeskuju - 24.11.2008 avaldas The Times ülevaate Inglismaa haridusministri plaanist viia sisse seksuaalkasvatuse tunnid viieaastastele. Hollandis on sellised programmid juba olemas. Kas see võib olla põhjuseks, miks neil on Euroopa madalaim teismeliste raseduste määr. Hollandis on seks kõikjal, kuid samas on seal lääneriikidest madalaim teismeliste rasedate arv ja ühtlasi kõige väiksem sugulisel teel levivate haiguste määr noorte seas. Nüüd kavatseb Suurbritannia, kes on teismeliste raseduste arvu poolest Euroopas pea esikohal, jäljendada Hollandi edu.
  Emakakaela vähki esineb rohkem vaesemates piirkondades - 02.12.2008 avaldas BBC ülevaate uuringust, mis näitab, et emakakaela vähk on sagedasem Inglismaa vaesemates osades elavate naiste hulgas võrreldes rikkamate piirkondadega. Riiklikust vähiteabevõrgust (ingl k National Cancer Intelligence Network, NCIN) pärinevate andmete põhjal leiti, et emakakaela vähki diagnoositi madalama elatustasemega piirkondades kaks korda rohkem.
 11. Tasuta hädaabipillid - 28.11.2008 teatats The Guardian, et Briti rasedusnõustamise keskus (British Pregnancy Advisory Service – BPAS) pakub naistele võimaluse varuda pühade ajaks koju tasuta SOS-pille. Kuningliku Farmaatsiaühingu juhised lubavad apteekidel väljastada naistele SOS-pilli enne kui neil tekib selle järele vajadus, kuid mõned apteegid seda ei tee ning sellist teenust ei reklaami. Vähesed naised teavad, et neil on võimalik SOS-pilli koju varuda.
 12. Suitsetamine võib võimendada menstruatsiooneelseid vaevusi - 14.11.2008 avaldas Reuters ülevaate värskes American Journal of Epidemiology numbris ilmunud uuringust, mis näitas, et suitsetavatel naistel on kaks korda suurem tõenäosus premenstruaalse sündroomi väljakujunemiseks.
 13. Teadlased IVF-i ja rinnavähi vahel seost ei leia - 13.11.2008 avaldas Guradian ülevaate Hollandis tehtud uuringust, mille andmetel ei suurenda viljakusravi naise riski haigestuda rinnavähki.
 14. Vanemad paarid kasutavad kondoomi vähem - 12.11. 2008 avaldas BBC uue uuringu andmed, mis näitasid, et paarid, kes kohtuvad 30–40 aasta vanuselt, kasutavad väiksema tõenäosusega kondoomi kui nooremas eas paarid.
 15. Pere loomine - Olla lapsevanem on põnev täiskohaga töö. Enne rasestumist mõelge emotsionaalsetest ja elustiili küsimustest, millega te lapsevanemana silmitsi seisate. On oluline, et nii teie kui ka teie partner olete enamikus olulisematest küsimustest ühel meelel või alustaksite oma erimeelsuste arutamist enne viljastamist.
 16. Rasestumisvastased pillid ei vääri oma mainet kaalutõusu põhjustajana - Teadusuuringud ei ole kinnitanud, et pillid põhjustavad kaalutõusu. Paljud naised loobuvad rasestumisvastastest pillidest, sest nende kõrvaltoimete hulgas on nimetatud ka kaalutõusu. Tuginedes Saksamaa tervishoiuinstituudi andmetele võib see mure vähendada mingi hea põhjuseta valikuvõimalusi raseduse vältimisel.
 17. Rasestumisvastaste vahendite kasu hindamine - 1960. aastal müügile tulnud rasestumisvastane pill korraldas revolutsiooni. Vaatamata praegusele rasestumisvastaste vahendite küllusele on USA haiguste kontrolli ja ennetuskeskuse andmetel Ameerika Ühendriikides peaaegu pooled rasedustest soovimatud. Seda on rohkem kui üheski teises arenenud riigis. Milles on asi?
 18. Üleskutse tegutseda emade suremuse vähendamiseks - Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) sõnul on vaja kiiresti tegutseda, et vähendada raseduse ja sünnituse ajal surevate naiste arvu. Organisatsiooni direktor emade tervishoiu alal dr Francisco Songanem ütles, et rahastamist tuleb paremini korraldada. Ta tunnistas, et tõenäoliselt ei saavutata eesmärki – vähendada 2015. aastaks emade suremust 75% – võrreldes 1990. aasta tasemega.
 19. Uuring näitab rasestumisvastaste vahendite vähest kasutamist - ROHKEM kui pooled iirlastest ei kasutanud esimesel vahekorral uue partneriga rasestumisvastaseid vahendeid, näitab uuring. Peaaegu viiendik ei kasutanud rasestumisvastaseid vahendid, kui nad kaotasid süütuse.
 20. Ülevaates ei leitud tõendeid, mis toetaksid jäikade, ainult seksuaalelust hoidumist propageerivate programmide rahastamist - Ajakirja Sexuality Research and Social Policy erinumbris käsitletakse ainult seksuaalelust hoidumist propageeriva õpetusega seotud ulatuslikke probleeme.Douglas B. Kirby tegi hiljuti ülevaate seksuaalkasvatuse programmide hindamisest, kus ta väidab, et enamus ainult seksuaalelust hoidumist propageerivaid programme ei pane teismelisi seksuaalelu algust edasi lükkama. Puudub teaduslik alus, et põhjendada föderaalfondist 1,5 miljardi dollariga rahastatud programmide laialdast kasutamist.  
 21. Rasedusega seotud vastandlikud emotsioonid tekitavad paarides kõhklusi rasestumisvastaste vahendite pideva kasutamise suhtes -Mõnele inimesele võivad rasestumisega seotud emotsionaalne ja seksuaalne heaolu üles kaaluda nende eesmärgi rasestumisvastaseid vahendeid kasutades rasestumist vältida, isegi kui rasestumine ei ole planeeritud, väidavad Jenny A. Higgins ja teised ajakirja Perspectives on Sexual and Reproductive Health 2008. aasta septembrinumbri artiklis “Nauding, raseduse ärahoidmine ja soo jätkamine: ajutise rasestumisvastaste vahendite kasutamise ja soovimatu rasestumise kvalitatiivne analüüs”.
 22. Clinton tõotab võidelda "solvava" abordikava vastu - Bushi administratsiooni kava defineerida mitmeid levinud rasestumisvastaseid vahendeid kui aborti on senaator Hillary Clintoni sõnul naisi solvav ning tema on sellele vastu. Demokraatliku partei endine presidendikandidaat ja pereplaneerimisühendused taunisid ettepanekut, mille järgi loetakse abordiks ka selliste rasestumisvastaste vahendite kasutamine nagu rases-tumisvastased pillid ja emakasisesed vahendid. See tähendaks, et riik ei rahastaks enam neid haiglad ja osariike, kus tervishoiuteenuse osutajad on kohustatud naistele pakkuma aborditeenust ning rasestumisvastaseid vahendeid.
 23. Noored teevad Inglismaal sagedamini aborti - Ametlik statistika näitab, et 2007. aastal tõusis abortide arv Inglismaal ja Walesis alla 16-aastaste tüdrukute hulgas 10%, ulatudes 4376-ni. Alla 14-aastaste seas tõusis abortide arv 21%, 135-lt 2006. aastal 163-ni eelmisel aastal. Abortide koguarv tõusis 2,5%, küündides rekordilise 200 000-ni. Valitsuse nõunikud kutsusid üles parandama seksuaalhariduse kvaliteeti koolides ning investeerima noortele suunatud kontratseptsiooniteenustesse.
 24. Abort internetist - Riikides, kus võimalused abordi tegemiseks on piiratud, kasutavad mõned naised kodus raseduse katkestamiseks internetist ostetud ravimeid, vahendab BBC. Women on Web veebilehte on kasutanud naised Põhja-Iirimaalt ning rohkem kui 70 riigist, kus abordi tegemise võimalused on piiratud. 400 veebilehe klienti hõlmanud Briti Sünnitusabi- ja Günekoloogia ajakirja ülevaatest selgus, et ligi 11% neist oli vajanud pärast ravimi võtmist kirurgilist sekkumist.
 25. Bayer võeti jälle Carbon Disclosure Leadership Indexisse - 23.09.2008. New York. Bayer võeti sel aastal jälle projekti “Carbon Disclosure“ (süsihappegaasi emissiooni uuringute tegelev projekt) juhtivate ettevõtete nimekirja (nimetusega Carbon Disclosure Leadership Index), mis on esimene ülemaailmne kliimakaitseindeks. Sellest teatas New Yorgis projekti Carbon Disclosure (CDP) investorite rühm. See tõstab Bayerit esile kui juhtivat rahvusvahelist ettevõtet kliimakaitse valdkonnas. Bayer on ainuke Euroopa keemia- ja ravimitööstuse ettevõte, mis on kliimaindeksisse võetud juba neli aastat järjest.
 26. Uuring näitab olulist nihet raseduse katkestajate demograafilistes näitajates - 23.09.2008 tegi Washington Post ülevaate värskest Guttmacheri Instituudi uuringust, mis näitas, et rasedust katkestavate naiste näitajad on USA-s viimase 30 aasta jooksul oluliselt muutunud. Raseduse otsustab katkestada suhteliselt väiksem hulk valgeid lasteta teismelisi ja rohkem värvilisi 20–30-aastaseid emasid.
 27. Üle 50 miljoni naise kogu maailmas kasutab Bayer Schering Pharma toodetud rasestumisvastaseid vahendeid - Üle 45 aasta on Bayer Schering Pharma, praegune maailmaturu liider ja ekspert rasestumise vältimise valdkonnas, andnud naistele võimaluse valida rasestumisvastaste toodete vahel. Bayer Schering Pharma on omandanud ulatusliku pädevuse rasestumise vältimisel, mis põhineb hormooniuuringute peaaegu 85-aastasel kogemusel. Nagu uuringud on näidanud, ootab kaasaegne naine rasestumisvastasest vahendist rohkem kui ainult kaitset rasestumise eest.
 28. Rasestumisvastaste vahendite aeg on jäänud toppama - 29.05.2008 avaldas LiveScience.com artikli, milles leiti, et seoses USA riiklike rahastamis-probleemidega on rasestumisvastaste vahendite arendamine jäänud seisma. Vastutasuks usaldusväärse rasestumisvastase kaitse eest on naised nõus taluma mõningaid hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kõrvaltoimeid nagu iiveldus ja tujutsemine, kuid see ei tähenda, et nad sellega rahul oleksid.
 29. Soovimatust rasedusest on ainuüksi USA-s ohustatud 28 miljonit naist - 13.05.2008 edastas Reuters ülevaate Guttmacheri Instituudi poolt läbi viidud uuringust, mis näitas, et igal aastal rasestub USAs pool neist naistest, kes pigem rasedust ei soovi. Tihti on põhjuseks eksimine rasestumisvastase vahendi kasutusjuhendi vastu või kontratseptiivi kasutamise unustamine.
 30. Manila naised võitlevad kontratseptsioonikeelu vastu - 11.02.2008 kirjutas BBC et 20 Manila elanikku on vaidlustanud määruse, mis nende sõnul keelab rasestumisvastaste vahendite kasutamise.
 31. Emakasisesed vahendid vähendavad vähiriski - 07.05.2008 vahendas Reuretrs New Orleansis Ameerika Sünnitusabiarstide ja Günekoloogide Kolled˛i koosolekul esitatud ettekannet, mis väitis, et lisaks sellele, et emakasisesed vahendid on ühed efektiivsematest rasestumisvastastest vahenditest, võivad need kaitsta naisi emaka limaskesta ehk endomeetriumi vähi eest.
 32. Pilli koostisaine võib ennetada ajukahjustust pärast peatraumat - 02.03.2008 vahendas ScienceDaily.com BioMed Centrali Critical Care´s avaldatud uuringut, mille kohaselt võib rasestumisvastaste pillide tavaline koostisaine (progesteroon) parandada raske peatraumaga patsientide ravitulemusi.
 33. Suukaudsed rasestumisvastased vahendid aitavad munasarjavähki ära hoida pikka aega pärast nende kasutamise lõpetamist - NEW YORK (Reuters Health). Mitmete epidemioloogiliste uuringute andmete analüüsi põhjal püsib suukaudsete rasestumisvastaste vahendite puhul täheldatud väiksem munasarjavähi risk, mis küll „nõrgeneb veidi aja jooksul”, rohkem kui 30 aastat pärast nende võtmise lõpetamist.
 34. Naistel on oht saada inimese papilloomviirus esimeselt meespartnerilt - NEW YORK (Reuters Health). Ajakirja Journal of Infectious Diseases 15. jaanuari numbris avaldatud artikli kohaselt on naistel märkimisväärne risk nakatuda oma esimeselt meespartnerilt saadud inimese papilloomviirusesse (ingl – human papillomavirus, HPV).
 35. Rühmitis nõuab USA toidu- ja ravimiametilt Evra rasestumisvastase plaastri müügilt eemaldamist - THE ASSOCIATED PRESS; 08.05.2008 esitas USA tarbijakaitse organisatsioon valitsusele petitsiooni rasestumisvastase Evra plaastri müügilt eemaldamiseks, sest uuringute alusel on plaaster kaugelt ohtlikum kui pillid.
 36. Kas USA teismelistel suunatud seksist hoidumise poliitika on läbi kukkunud? - USA seadusandjad uurivad, kas abielueelsest seksist hoidumist propageerivate terviseõpetuse programmide rahastamist tuleks kärpida.
 37. Milline rasestumisvastane vahend on odavaim ja kindlaim - kool.ee tegi väikese uuringu rasestusvastaste vahendite hinna ja usaldusväärsuse kohta.
 38. Kontratseptsioonitüübid ja generatsioonid - Levinumad hormonaalse kontratseptsiooni vahendid. Kombineeritud rasestumisvastased tabletid sisaldavad kahte hormooni: östrogeeni ja progestageeni. Neid hormoone, mille toime sarnaneb looduslikele naissuguhormoonidele, toodetakse sünteetiliselt. Kui teadlased tegid kindlaks, et nende suguhormoonide pideval kasutamisel ovulatsiooni ei toimu ning rasestumine on võimatu, lõid nad rasestumisvastased pillid.
 39. USA Toidu- ja Ravimiamet nõudmisel lisati hoiatus Ortho Evra pakendile - 18.01.2008 alates lisatakse USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) nõudmisel Ortho Evra plaastri infolehele uue epidemioloogilise uuringu tulemustest tingitud hoiatus, mis teavitab tarbijaid, et rasestumisvastase plaastri kasutajatel on suurem venoosse trombemboolia (VTE) risk kui pillikasutajatel. Veenitromboos võib viia eluohtliku kopsuemboolia tekkeni.
 40. Meelespea.net-i kasutajad hindavad enim lehel pakutavat informatsiooni ning e-teenuseid - Detsembris 2007 läbi viidud küsitlus Meelespea.net-i kasutajate hulgas näitas, et meie kasutajad annavad kõrgeimad hinded Meelespea.neti-i poolt pakutavatele e-teenustele ning siit saadavale informatsioonile.
 41. Ei soovi veel lapsi? - 2007. aastal sündis Eestis palju lapsi. Lausa nii palju, et kordus 1993. aasta rekordiline sündimus.
 42. Hispaania abordikliinikud streigivad - 09.01.2008 teatas BBC, et Hispaania erakliinikud alustasid nädalapikkust streiki, nõudes abordiseaduse muutmist

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 16. 06. 2009. 15:18