banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Teismelised on seksuaalselt aktiivsed

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Teismelised on seksuaalselt aktiivsed Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Teismelised on seksuaalselt aktiivsed,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Teismelised on seksuaalselt aktiivsed, kuid ei kasuta rasestumisvastaseid vahendeid

19.06.2009 avaldas ScienceDaily ülevaate värskest USA-s läbi viidu uuringust, mis näitas, et teismeliste hulgas on vähenenud rasestumisvastaste vahendite kasutamine.

1990. aastatel ja 2000. aastate algul tehtud edusammud rasestumisvastaste vahendite kasutamise osas teismeliste seas ja teismeea raseduste vähendamise osas pidurdusid 2003. ja 2007. aasta vahel ning teatud rühmade hulgas võivad olla toimunud isegi tagasilangused, selgub värskest uuringust. Aastatel 1991 kuni 2003 suurenes kondoomi kasutamise tõenäosus teismeliste hulgas, samas kui rasestumisvastaste vahendite mittekasutamine vähenes, viies omakorda rasestumise ohu ja teismeea raseduste arvu vähenemiseni.

Kasutades noorte riskikäitumise küsitluses osalenud 9.-12. klassis käivate noorte naiste andmeid, hindasid uuringu autorid teismeliste seksuaalse aktiivsuse, nende kasutatava rasedusvastase meetodi ja selle meetodi tõhususe põhjal nende rasestumise riski. Autorid ei avastanud mingeid muutusi teismeliste seksuaalses aktiivsuses 2003. ja 2007. aasta vahel, kuid leidsid, et rasedusvastaste vahendite kasutamine on pisut vähenenud.

„Pärast rasestumisvastaste vahendite kasutamise suurt tõusu teismeliste hulgas 1990. aastatel ja 2000. aastate algul, mis viis teismeea raseduste olulise vähenemiseni, on kurb näha sedavõrd positiivse suundumuse pöördumist,“ ütles dr Santelli. „Teismelised seksivad endiselt, kuid paistab, et paljud neist ei võta tarvitusele vajalikke meetmeid, et kaitsta end soovimatu raseduse või seksuaalsel teel levivate haiguste eest.“

Mailmani rahvatervise kooli ja Guttmacheri instituudi varasem uurimustöö näitas, et rasestumisvastaste vahendite kasutamine oli võtmetegur teismeea raseduste arvu vähendamisel 1990. aastatel, hoolimata oluliste muutuste puudumisest teismeliste seksuaalses aktiivsuses. Autorid pakuvad, et rasestumisvastaste vahendite kasutamise vähenemine teismeliste hulgas alates 2003. aastast võib olla ebaeduka HIV ennetustöö vili või olla põhjustatud kümmekond aastat valitsenud seksuaalkasvatusest põhimõttel „süütu kuni abiellumiseni“, mille puhul rasedusvastastest vahenditest kas ei räägita üldse või siis halvustatakse nende kasutamist ja tõhusust.

Selline muutus rasestumisvastaste vahendite kasutamise osas klapib haiguste kontrollimise ja ennetamise keskuse andmetega, mille kohaselt teismeea sünnitamiste arv 2006. ja 2007. aastal kasvas ja võib 2008. aastal vabalt edasi kasvada. Autorid soovitavad teismeea raseduste probleemiga tõhusaks tegelemiseks alustada uuesti jõupingutusi nii riiklikul kui ka kohalikul tasandil rasestumisvastaste vahendite kasutamise propageerimiseks teismeliste seas meditsiiniliselt korrektse seksuaalkasvatuse ja parema ligipääsu kaudu tervishoiuteenustele. Lääne-Euroopa kogemus näitab, et teismeea raseduste vähendamisel - nende arv on seal tunduvalt väiksem kui Ameerikas – mängivad olulist rolli jõupingutused, mis on suunatud rasestumisvastaste vahendite kasutamisele teismeliste hulgas.

Uurimuse viis läbi John S. Santelli, MD, MPH, Columbia ülikooli Mailmani rahvatervise kooli Heilbrunni rahvastiku ja perekonnatervise osakonna professor ja õppetooli juhataja koos Guttmacheri instituudi teadlastega.

Viide algallikale:
1. John S. Santelli, Mark Orr, Laura D. Lindberg ja Daniela C. Diaz. Changing Behavior Risk for Pregnancy Among High School Students in the United States, 1991-2007. Journal of Adolescent Health, 2009

Originaalartikkel http://www.sciencedaily.com/releases/2009/06/090618084306.htm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 07:35