banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Väike kaalukaotus suurendab viljakust

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Väike kaalukaotus suurendab viljakust Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Väike kaalukaotus suurendab viljakust,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Väike kaalukaotus suurendab viljakust

30.06.2009 avaldas BBC värske uuringu tulemused, mis näitasid, et rasvunud naised, kes kaotavad kas või väikese osa oma kehakaalust, võivad sellega suurendada oma rasestumise tõenäosust.

Teadlased uurisid kolme kuu jooksul 40 tugevalt ülekaalulist naist, kellel ei esinenud ovulatsiooni. Nad avastasid, et kehamassi 5-protsendilise vähenemisega kaasnes emaka verevarustuse paranemine 19% võrra. Parem verevarustus võib aidata munarakul munasarjadest vabaneda ning embrüol emaka limaskestas pesastuda. Sheffieldi ülikooli teadlaste sõnul tuleb aga veel uurida, kuidas see avastus tegelikult rasestumise tõenäosust mõjutab. Riik rahastab katseklaasiviljastamist ainult naiste puhul, kelle kehamassiindeks (KMI) on 30 või alla selle, ning Briti Viljakuse Seltsi soovitatud maksimaalne KMI on 35, kuna vastasel korral on ohustatud nii ema kui ka laps.

Uuringus osalenud naised, kellest enamikul oli polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS), olid keskmiselt 29-aastased ning nende keskmine KMI oli peaaegu 40, selgitati Euroopa inimviljakuse ja embrüoloogia ühingu (ESHRE) delegaatidele. Naistele kirjutati välja kaalulangetusravimeid Orlistat ja Metformin ning neil õnnestus 12 nädalaga kaotada 5% oma kehakaalust. Sama teadlaste rühma poolt varem korraldatud uuring oli juba näidanud, et väike kaalukaotus on seotud ovulatsiooni taastumise 30-40% tõenäosusega.

Nüüd uuriti aga esmakordselt verevarustuse rolli. Teadlaste väitel toimib paranenud verevarustus „lülitina“, mis käivitab munasarjad. Verevarustuse paranemisega alanes ka meessuguhormooni testosterooni tase – mis PCOSiga patsientidel on ebaharilikult kõrge – ning see suurendab veelgi naise loomulikul teel viljastumise tõenäosust. Saadud tulemused tõstatavad küsimuse, kas emaka verevarustust parandav ravim võiks aidata naistel rasestuda. Naistel, kellel on PCOS, üks viljatuse tavalisemaid põhjuseid, kipub kaal selle haiguse tõttu kergesti suurenema ning neil on liigsetest kilodest dieedi ja kehalise treeningu abil vabaneda märksa raskem kui teistel naistel.

Tagasihoidlik eesmärk

Professor Bill Ledger Sheffieldi ülikoolist avaldas arvamust, et kaalu langetamine 5-10% võrra on tagasihoidlik eesmärk.
„Me tahame PCOSiga naistele öelda, et nad ei pea eesmärgiks võtma poole kehakaalu kaotamist.“ „See võib innustada ka keskmiselt ülekaalulisi naisi 5-10% langetama.“ Dr Daghni Rajasingam, obsteetrikute ja günekoloogide kuningliku kolleegiumi eestkõneleja, nimetas uuringutulemusi huvitavateks, kuid nentis, et peamine küsimus on ikkagi see, kas parem verevarustus viib ka tegelikult eduka rasestumiseni. Ta rõhutas, et viljatus on vaid üks probleemidest, millega seisavad silmitsi rasvunud naised, kes ihkavad last saada. Isegi kui neil õnnestub rasestuda, on komplikatsioonide oht nende puhul märksa suurem ning tõenäosus, et nad kannavad raseduse lõpuni, on väiksem. Ta ütles: „Oma ideaalkaalule võimalikult lähedane kehakaal tuleb kasuks raseduse kõigile aspektidele.“

BBC NEWS vahendusel: http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/8125086.stm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 15. 07. 2009. 06:57