banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Naised on HIV-le vastuvõtlikumad

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Naised on HIV-le vastuvõtlikumad Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Naised on HIV-le vastuvõtlikumad ,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Naised on HIV-viirusele vastuvõtlikumad

14.07.2009 avaldas BBC USA teadlaste avastuse, mis näitas, et HIV esmase äratundmisega seotud retseptormolekul käitub naistel teisiti.

Asjatundjad usuvad, et naised on nõrgem sugupool, kui asi puudutab võitlust HIV-viirusega. Tõsiasi, et HIV progresseerub viiruse sarnase taseme puhul veres naistel kiiremini kui meestel, on teada juba varasemast.

Nüüd avastasid USA teadlased aga, et HIV esmase äratundmisega seotud retseptormolekul käitub naistel teisiti. Ajakirjas Nature Medicine avaldatud uurimistulemused võivad aidata välja töötada uusi HIV-ravimeid ning pidurdada või ennetada viiruse kujunemist AIDSiks. Massachusettsi üldhaigla meeskond uuris, kas immuunsüsteemi soolised iseärasused võivad heita valgust küsimusele, miks HIV progresseerub naistel kiiremini.
Nad keskendusid teatud immuunrakkudele, plasmatsütoid-dendrorakkudele ehk pDCdele, mis tegelevad HIV esmase tuvastamisega ja selle vastu võitlemisega. Laboriuuringute käigus selgus, et kokkupuutel HIV-1-viirusega aktiveerub tervetelt naistelt võetud immuunrakke rohkem kui tervetelt meestelt võetud rakke.

Järgmisena uurisid teadlased, kas selles mängib rolli naiste hormoonide tase.

Seos hormoonidega

Nad avastasid, et vanemate, menopausieast väljas naiste pDCde aktiivsus on meeste rakkude omaga sarnane. Menopausieelses eas naistel, kelle progesteroonitase on kõrgem, suureneb aga pDCde aktiivsus HIV-1-viirusele reageerides.

Varustatud selle teadmisega, uurisid teadlased, kas pDCde suurenenud aktiivsus põhjustab omakorda teiste immuunrakkude, T-rakkude aktiveerumist.

Kui nad testisid HIV-1-viirusega nakatunud meeste ja naiste verd, selgus, et viiruse sama taseme juures oli aktiveerunud T-rakkude tase naistel kõrgem kui meestel.

Uurimisrühma juht dr Marcus Altfeld selgitas avastust järgmiselt: „Kuigi immuunsüsteemi tugevam aktiveerumine võib infektsiooni varases staadiumis tulla kasuks, vähendades HIV-1 replikatsiooni taset, võib viiruse jätkuv replikatsioon ja tugevam krooniline immuunreaktsioon sellele viia AIDSi kiirema progresseerumiseni, nagu naiste puhul täheldatud.”

Seda immuunreaktsiooni on võimalik ravimite abil korrigeerida ning samad ravimid võivad seega aidata ka HIV-viirusega nakatunud patsiente.

Altfeldi juhitud meeskond alustab nüüd selles vallas esmaseid laboriuuringuid.

Jo Robinson Terrence Higginsi Fondist avaldas arvamust: „Selle uurimine, miks HIV progresseerub naistel kiiremini kui meestel, on kahtlemata huvipakkuv.”

„Kuigi geneetilisel tasandil leidub teatud soolisi erinevusi, mängib HIV-nakkuse AIDSiks kujunemise ennetamise juures kõige olulisemat rolli siiski ligipääs arstiabile.”

„Paraku nakatuvad naised selle viirusega kõige tõenäolisemalt sellistes piirkondades nagu Sahara-tagune Aafrika, kus HIV-ravi on aga kõige kättesaamatum.”

BBC NEWSi vahendusel: http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/8147256.stm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 30. 07. 2009. 07:29