banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Tillukesed munasarjakasvajad

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Tillukesed munasarjakasvajad Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Tillukesed munasarjakasvajad,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Tillukesed munasarjakasvajad varjavad end aastaid, selgub uuringust

27.07.2009 avaldas Reuters uuringu tulemused, mis näitas, et pisikesed munasarjakasvajad varitsevad munajuhades keskmiselt neli aastat, enne kui muutuvad avastamise jaoks piisavalt suureks, mis põhjendab, miks diagnoos saabub üldjuhul liiga hilja, et päästa elu.

Teadlaste sõnul oli nende eesmärk leida uusi viise selle vähivormi tõhusamaks avastamiseks. Munasarjavähk on omasuguste seast üks surmavamaid, kuna seda on keeruline varases arengujärgus avastada.

„Töökindel meetod selle haiguse varaseks avastamiseks päästaks oluliselt rohkem elusid kui paljud uued menukad vähiravimid,“ nentis uurimisrühma juht, Howard Hughesi meditsiiniinstituudi teadlane dr Patrick Brown Californias asuvast Stanfordi ülikoolist.

„Selle haiguse avastamine varases arengujärgus võib päästa patsiendi elu, kuid kasvaja levib ka siis, kui see on veel liiga väike, et seda oleks võimalik praeguste vahenditega avastada.“

Igal aastal sureb munasarjavähi tagajärjel 140 000 naist üle maailma, neist 15 000 USAs. On küll teada, et geenimutatsioonid suurendavad haigestumise riski, kuid enamikul patsientidest ei ole selget geneetilist soodumust ning usaldusväärseid teste ei eksisteeri.

Vereanalüüs, mis teeb kindlaks ühendi CA-125 olemasolu organismis, võib aidata ravi suunata, kuid ei ütle arstile ega patsiendile, kas pealtnäha tervel naisel on kasvaja või mitte.

Browni juhitud meeskond analüüsis kasvajaid, mis avastati naistel, kes olid lasknud oma munajuhad ja munasarjad eemaldada, kuna neil oli suur perekondlik ja geneetiline soodumus munasarjavähi tekkeks.

Uurijad kirjutasid Public Library of Science internetiväljaandes PLoS Medicine, et avastasid tillukesi kasvajaid, mis olid paljudel juhtudel seni kahe silma vahele jäänud – neist enamik oli vähem kui 3-millimeetrise läbimõõduga ehk väiksemad kui pipraterad.

„Me oleme veel kaugel sellest, et suudaksime surmavaid munasarjakasvajaid sedavõrd varases staadiumis avastada, kuid meie tulemused võivad aidata kaasa toimiva testi loomisele, mis võimaldaks kasvajaid ravida, enne kui need muutuvad surmavaks,“ avaldas Brown lootust.

Üks variant on töötada välja senisest täpsem pilditehnika, mis suudaks avastada imepisikesi kasvajaid, teine võimalus on otsida verest või tupeproovist selliseid ühendeid, mida toodavad ainult kasvajad.

Originaalartikkel http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE56R00420090728

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 08. 2009. 06:47