banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Rasestumisvastane süst

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Rasestumisvastane süst Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Rasestumisvastane süst,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Rasestumisvastase süstiga võib kaasneda püsiv kaalutõus

04.08.2009 edastas Reuters värske uuringu tulemuse, mis hoiatas, et kilode kiire lisandumine pärast rasestumisvastaste süstide alustamist võib olla märk pikaajalisest märkimisväärsest kaalutõusust, hoiatab värske uuring.

Saadud tulemused peaksid uurijate väitel heitma valgust küsimusele, millistel naistel võib esineda ebatervislikku kaalumuutust seoses kontratseptiiviga depoo-medroksüprogesteroon (DMPA), mida tuntakse peamiselt kui rasestumisvastast (progestiini)süsti (Depo Provera).

DMPA-d manustatakse süstimise teel umbes iga kolme kuu tagant. See muudab DMPA võrdlemisi mugavaks ja odavaks raseduse vältimise meetodiks.

Hiljutine uuring jõudis aga järeldusele, et naistel, kes DMPA-d kasutama hakates kiiresti kaalus juurde võtavad – enam kui viis protsenti oma esialgsest kaalust kuue kuu jooksul –, on oht kaalutõusu jätkumiseks pikemas perspektiivis.

Umbes veerand uuringus osalenud naistest osutus „kiireks tüsenejaks“. Keskmiselt võtsid nad kolme aasta jooksul kaalus juurde umbes 10 kg, kirjutasid uurijad ajakirjas Obsterics & Gynecology.

Nende naiste kaal, kes võtsid esimese kuue kuu jooksul juurde vähem kui viis protsenti oma esialgsest kaalust, suurenes kolme aasta jooksul aga umbes 2,5 kg.

Uurimisrühma juht dr Abbey Berenson, Texase ülikooli Galvestoni meditsiinikolledži obsteetrika- ja günekoloogiaprofessor, soovitas naistel, kes DMPA-ga kiiresti kaalus juurde võtavad, arutada oma arstiga teiste võimalike rasestumisvastaste meetodite kasutamist.

Kiiresti tüsenevad patsiendid jätkavad suure tõenäosusega kaalus juurde võtmist, ütles dr Berenson intervjuus Reutersi tervisetoimetusele.

Uuring, milles osales 195 DMPA-d kasutavat valget, mustanahalist ja Ladina-Ameerika päritolu naist, tegi kindlaks ka mõned kiire kaalutõusu riskitegurid. Kiire tüsenemise oht oli suurem naiste puhul, kes ei olnud enne DMPA kasutamist rasvunud, samuti juba sünnitanud naiste puhul.

135 naisest, kes ei olnud uuringu alguses rasvunud, osutus kiireks tüsenejaks 45, samas kui 60 juba rasvunud naisest võttis kärmesti kaalus juurde vaid kuus. 117 varem sünnitanud naisest koges kiiret kaalutõusu 37, samal ajal kui 78 lastetust naisest tüsenes lühikese aja jooksul 14.

Kiire kaalutõus oli sagedasem naiste puhul, kes kaebasid peatselt pärast rasestumisvastase vahendi kasutuselevõttu kasvanud söögiisu üle.

Ei ole siiski teada, kas söögiisu muutumine seletab mõne naise ebatavaliselt suurt kaalutõusu. Berenson ja tema kolleegid ei avastanud mingit seost uuringus osalenud naiste päevase kaloritarbimise ja nende pikaajalise kaalutõusu vahel.

Uurijad nimetasid ühe võimaliku põhjusena DMPA toimet teatud ainevahetuses osalevatele hormoonidele.

ALLIKAS: Obstetrics & Gynecology, august 2009.
Originaalartikkel http://www.reuters.com/article/healthNews/idUSTRE5736TY20090805

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 14. 08. 2009. 01:12