banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Rasvarikkad toidud mõjutavad mälu

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Rasvarikkad toidud mõjutavad mälu Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Rasvarikkad toidud mõjutavad mälu,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Rasvarikkad toidud mõjutavad mälu ja kehalist tegevust

13.08.2009 avaldas The New York Times uuringu tulemused, mis näitasid, et suure rasvasisaldusega toidud võivad lihasjõudu ja aju negatiivselt mõjutada. Rasvarikka toidu söömine halvendab lühimälu ja raskendab füüsilist tegevust peaaegu kohe, selgub rottide ja inimeste peal läbi viidud värskest uuringust.

Varasemad uuringud on rasvaküllase toidu pikaajalist tarbimist seostanud ülekaalulisuse, südamehaiguste ja kognitiivsete võimete halvenemisega. Nüüd tuleb aga välja, et rasvase toidu söömine mõne päeva jooksul võib mõjutada aju ja organismi tunduvalt varem, kui lisakilod endast märku hakkavad andma.

Et teha kindlaks rasvarohke toidusedeli mõju mälule ja lihasjõule, uurisid teadlased 32 rotti, keda hoiti kaks kuud lahjal dieedil ja õpetati välja keerulist labürinti läbima. Labürint sisaldas kaheksat erinevat rada, mille lõpus asus kondenspiimast maiustus. Rottide ülesanne oli leida üles kõik maiused, pöördumata tagasi käikudesse, kus nad olid juba olnud. Labürindi käigud pühiti üle alkoholis niisutatud lapiga, nii et rotid pidid usaldama oma mälu, mitte haistmismeelt.

Kõik rotid suutsid labürindi läbimise selgeks õppida ning leida enne vea tegemist vähemalt kuus või seitse maiust. Mõned rotid suutsid esimese korraga leida isegi kõik kaheksa maiustust.

Seejärel pandi pooled rotid rammusale toidule (55 protsenti kaloreist rasva kujul), samas kui ülejäänud rotid sõid edasi tavapärast toitu (7,5 protsenti kaloreist rasva kujul). Nelja päeva pärast hakkasid rammusal dieedil olevad rotid labürindi läbimisel eksima: nende kõigi tulemused halvenesid. Keskmiselt suutsid nad enne vea tegemist leida üles ainult viis maiustust. Tavapärasel toidul olevate rottide võime labürinti läbida jäi samaks: nad suutsid enne vea tegemist üles otsida kuus või enam maiust.

Pooled rotid õpetati linttrena˛ööril jooksma. Juba pärast paari päeva rasvarohkel dieedil tulid rotid trena˛ööril 30 protsenti halvemini toime. Viie päeva pärast oli rammusal toidul rottide jooksmisvõime langenud poole võrra. Uuringu tulemused avaldati Ameerika eksperimentaalbioloogia seltside liidu ajakirjas The Faseb Journal.

„Me eeldasime mingeid muutusi, kuid võib-olla mitte nii drastilisi ja mitte sedavõrd lühikese aja jooksul,” ütles uurimisrühma juht ja Cambridge’i ülikooli füsioloogialektor Andrew Murray. „See mõju avaldus tõepoolest hämmastavalt kiiresti.”

Kuigi inimkatsete andmeid ei ole veel avaldatud, uuriti rasvarohke dieedi mõju ka tervete noorte meeste peal, kes sooritasid seejärel kehalisi ja kognitiivseid teste. Dr Murray ütles, et andmeid veel analüüsitakse, kuid rasvaküllase toidusedeli lühiajalised mõjud inimestele tunduvad olevat sarnased nendega, mis avastati rotte uurides.

Ei ole selge, miks rasvane toit põhjustab kognitiivsete võimete lühiajalist halvenemist. Ühe teooria kohaselt kutsub rasvarikas dieet esile insuliiniresistentsuse, mis tähendab, et organism ei suuda aju toimimise seisukohast üliolulist glükoosi ehk veresuhkrut enam niisama tõhusalt ära kasutada.

Rasvase toidu lühiajaline mõju füüsilisele võimekusele on nähtavasti põhjustatud sellest, et organism reageerib vere kõrgele rasvasisaldusele, vabastades teatud valke, mis vähendavad ainevahetuse efektiivsust. „Arvatakse, et see on keha kaitsemehhanism liigsest rasvast vabanemiseks,” ütles dr Murray. „Kuid see ei lase lihastel hapnikku ja toitaineid niisama tõhusalt kasutada, et toota jooksmiseks vajalikku energiat.”

Uuringu tulemused on iseäranis olulised inimeste jaoks, kes ei muretse rasvarikka toidu nautimise pärast, kuna tegelevad regulaarselt spordiga.

„Kehaline aktiivsus on hea viis rasvast vabanemiseks, kuna see põletab kaloreid,” sõnas dr Murray. „Kuid kui sinu eesmärk on saavutada jooksurajal hea aeg, raskendab rasvane toit selle saavutamist.”

Originaalartikkel http://well.blogs.nytimes.com/2009/08/13/fatty-foods-affect-memory-and-exercise/

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 25. 08. 2009. 09:40