banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Endometrioosi diagnoosimine

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Endometrioosi diagnoosimine Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Endometrioosi diagnoosimine,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Antakse lootust endometrioosi senisest lihtsamaks diagnoosimiseks

19.08.2009 teatas BBC, et teadlased on endometrioosi diagnoosimiseks töötanud välja kiire ja lihtsa viisi, mis ei nõua opereerimist. Tarvis on ainult väikest emakaõõne limaskesta proovi, mis võetakse PAP-testiga sarnasel viisil ning mille koostisest otsitakse võimalikke närvikiude.

Ajakirja Human Reproduction kohaselt suudab see test haiguse ligi sajaprotsendilise täpsusega avastada. Endometrioos on levinud tervisehäda, mille puhul emakaõõnt vooderdava limaskesta kudet leidub väljaspool emakat.

Seda haigust põeb umbes kaks miljonit Suurbritannia naist, kellest enamik saab diagnoosi 25. ja 40. eluaasta vahel. Lisaks valule ja ebamugavustundele võib see tõbi põhjustada ka viljatust.

Traditsiooniliselt kasutavad arstid endometrioosi diagnoosimiseks laparoskoopiat ehk kõhuõõnevaatlust. Selleks pannakse naine haiglaravile, et viia läbi invasiivne kirurgiline protseduur, mis teostatakse üldnarkoosis kõhu eesseinale tehtud väikeste avauste kaudu. Laparoskoopiaga võib kaasneda tüsistusi ning see võib mõjuda kahjustavalt naise viljakusele. Endomeetriumi biopsia seevastu ei nõua opereerimist ning seda saab kliinikus võrdlemisi kiiresti ja lihtsalt sooritada, kusjuures naine on samal ajal teadvuse juures.

Mitteinvasiivne test

Katses, milles osales 99 vaagnavaludega naist, suutis test tuvastada 63 endometrioosi juhtu 64st. See pani õige diagnoosi 29 naisele 34st, kelle puhul laparoskoopia abil endometrioosi avastatud ei olnud. Ülejäänud kuuest naisest, kelle biopsia proovist leiti närvikiude, oli ühel endometrioosi varem esinenud ning teisel esinesid füüsilised haigustunnused, mida peeti endometrioosi jaoks liiga nõrgaks.

Uurimisrühma juht dr Moamar Al-Jefout Jordaania Mu’tah’ ülikoolist ütles: „See test on tõenäoliselt niisama täpne kui praegune kullaproov laparoskoopia, eriti arvestades tõsiasja, et pole selge, kui sageli endometrioos isegi kogenud günekoloogide poolt avastamata jääb.“

„Endomeetriumi biopsia on ilmselgelt väheminvasiivne kui laparoskoopia ning see test võib aidata lühendada haiguse diagnoosimiseks kuluvat aega, samuti võimaldab see kirurgilist või meditsiinilist ravi tõhusamalt planeerida.“

Rahvusvahelise viljakusühingute föderatsiooni ametisse valitud president professor David Healy nimetas endometrioosi diagnoosimise uut lihtsat meetodit äärmiselt elevusttekitavaks.

„Kui teised arstid kinnitavad selle testi toimimist, võib see kujuneda endometrioosi diagnoosimise standardmeetodiks. See tähendaks, et seda haigust oleks võimalik varem avastada, millest omakorda oleks palju abi viljastumisvõimetutele naistele,“ ütles ta.

Ka heategevusliku ühingu Endometriosis UK avalike suhete juht Nemone Warner leidis, et naistele oleks abi varasemast diagnoosist, millega ei kaasne kirurgiliste komplikatsioonide ohtu.

Günekoloogiaspetsialist ja heategevusliku ühingu Endometriosis SHE Trust eestkõneleja Chris Mann avaldas arvamust, et tulemused on paljulubavad, kuid testi väärtuse tõestamiseks on tarvis põhjalikumaid katseid.

Tema hinnangul ei tõrju uus meetod välja laparoskoopiat, mis aitab teha kindlaks haiguse tõsidust, kuid võib endast kujutada kasulikku lisavõimalust.

BBC NEWSi vahendusel: http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/8205769.stm

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 08. 2009. 14:36