banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

Tubakas tapab

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: Tubakas tapab Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.Tubakas tapab,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

Tubakas tapab järgmisel aastal 6 miljonit inimest

25.08.2009 avaldas Reuters värske raporti maailma tubakaekspertidelt, mis hoiatab, et tubakas tapab järgmisel aastal vähi, südamehaiguste, emfüseemi ja paljude teiste haiguste kaudu 6 miljonit inimest.

Rahvusvahelise kopsufondi ja Ameerika vähiliidu uue tubakaatlase hinnangul kaotab maailma majandus tubaka tarbimise tõttu igal aastal otseste tervishoiukulude, langenud tootlikkuse ja tekkinud keskkonnakahjustuste näol 500 miljardit dollarit.

Raportist selgub, et tubakast põhjustatud üldkulutuste tagajärjel vähenevad riikide sisemajanduse kogutoodangud (SKT) ja seeläbi nende ressursid lausa 3,6 %.

Ainuüksi sel aastal sureb tubaka tõttu maailmas ühtekokku 5,5 miljonit inimest, st igast kümnest surmajuhtumist on üks põhjustatud tubakast. Praeguste suundumuste jätkumise korral kasvab tubakaohvrite arv 2020. aastaks 7 miljonini ja ületab 2030. aastal 8 miljoni inimese piiri.

Juunis Kongressilt vastava loa saanud USA toidu- ja ravimiamet avas eelmisel nädalal tubakakeskuse, mis hakkab jälgima sigarettide ja teiste tubakatoodete kasutamist. Eelmisel teisipäeval loodi tubakakeskuses selle tööd suunav nõuandekomisjon.

Mittetulunduslike uurimis- ja nõuandeorganisatsioonide andmetel on suitsetajate arv jõukates riikides, nagu Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia ja Jaapan, viimase neljakümne aasta jooksul langenud, kuid enamikus arenguriikides seevastu tõusnud.

Siin on valik raportis toodud andmetest, mille leiate aadressilt: www.tobaccoatlas.org/:

 • 1 miljard meest suitsetab – 35 protsenti jõukates riikides elavatest meestest ja 50 protsenti arenguriikides elavatest meestest suitsetavad.
 • Umbes 250 miljonit naist suitsetab iga päev – 22 protsenti jõukates riikides elavatest ja 9 protsenti arenguriikides elavatest naistest.
 • Mitmetes Lõuna-, Kesk- ja Ida-Euroopa riikides on suitsetavate naiste arv stabiilne või kasvab.
 • Suitsetavatel meestel on 23 suurem oht surra kopsuvähki kui mittesuitsetavatel meestel ja 13 korda suurem oht kui suitsetavatel naistel.
 • Tubakas tapab kolmandiku kuni pooled suitsetajad. Suitsetajad surevad keskmiselt 15 aastat varem kui mittesuitsetajad.
 • Peaaegu 60 protsenti Hiina meestest suitsetab ja Hiinas tarbitakse rohkem kui 37 protsenti maailmas toodetavatest sigarettidest.
 • 50 miljonit Hiina last, enamjaolt poisid, surevad enneaegselt tubaka kasutamisest põhjustatud haigustesse.
 • Tubakas tapab kokkuvõttes 250 miljonit praegust teismelist ja last.
 • Peaaegu pool suitsetavatest noortest süütasid oma esimese sigareti nooremalt kui 10-aastaselt.
 • Tööalane kokkupuude sigaretisuitsuga tapab igal aastal 200 000 töötajat.
   

„20. sajandil suri tubaka tõttu sada miljonit inimest. Kui noorte suitsetamise ärahoidmiseks ja suitsetamisest loobumiseks ei võeta kasutusele tõhusaid meetmeid, tapab tubakas 21. sajandil miljard inimest,” ennustatakse raportis.

Sigarettide tootmise vallas on juhtohjad kindlalt Hiina käes, kellele järgnevad Ameerika Ühendriigid, Venemaa ja Jaapan.

Börsil noteeritud sigaretitootjate hulka kuuluvad Altria Group Inc's Philip Morris unit, Reynolds American Inc's R.J. Reynolds Tobacco ja Lorillard Inc's Lorillard Tobacco Co.

Originaalartikkel: http://www.reuters.com/article/domesticNews/idUSTRE57O52L20090825

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 2. 09. 2009. 13:02