banner_ardu-grill.PNG

et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Beebikool

Moekool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE

MEHELT MEHELE

Toidukool

Väikelaste kool

Põhikool

Ametikool / Kutsekool

Gümnaasium

Ülikool / Kõrgkool

Liikluskool / Autokool

Elukool / Elukestev õpeturvakood

lapsevanem-logo.gif

24+4 pillid

Lapsevanem.ee - Sisukestev õpe lapsevanemale :: 24+4 pillid Matemaatika, füüsika, ajalugu, inimeseõpetus jne. Kõik selleks et abistada õppijat.24+4 pillid,Matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort

24+4 pillid on oluliste kliiniliste eelistega uuenduslik annustamisre˛iim

10.09.2009 Roomas toimunud Euroopa Günekoloogide Ühingu 8-l aastakonverentsil esitatud andmed näitasid, et lühendatud tabletivaba periood vähendab hormoonide kõikumist menstruaaltsükli jooksul ning võib tõhustada rasestumisvastast toimet

24+4 uuenduslikul annustamisre˛iimil on lisaks tõhusale rasestumisvastasele toimele ka muid eeliseid. Bayer Schering Pharma toodetavad 24+4 pillid sisaldavad ühe tableti kohta 20 µg etinüülöstradiooli ja 3 mg drospirenooni. Selle suukaudse rasestumisvastase vahendi puhul on hormoonivaba periood senisest lühem. Tavapäraste suukaudsete kontratseptiivide puhul järgneb 21 hormoonisisaldusega pillile 7-päevane paus. 24+4 annustamisskeem näeb ette 24 hormoonpilli, nii et tabletivaba periood lüheneb 4 päevani. Kasutamise hõlbustamiseks koosneb pakk 28 tabletist, millest 24 sisaldavad toimeainet ja 4 on platseebo tabletid.

Hormoonitaseme minimaalne kõikumine

Hormoonisisaldusega tablettide kasutusaja pikendamine 21 päevalt 24 päevani tähendab, et drospirenoon avaldab oma positiivset mõju kauem (vt allpool lõik „Drospirenoon“). Kuna drospirenooni poolväärtusaeg veres on 30 tundi, ulatub selle rasestumisvastane toime ka hormoonivabasse perioodi. Pausi lühendamine vähendab ühtlasi hormoonitaseme kõikumist menstruaaltsükli jooksul. Tavaliste tablettide puhul on seitsmepäevane paus tsükli kõige raskem osa, mille jooksul mõned naised kogevad sümptomeid nagu pea- või alakõhuvalu. Sellisel puhul on abi lühemast tabletivabast perioodist, mis vähendab hormoonitaseme kõikumist.

24+4 pillid pakuvad menstruaaltsükli üle niisama head kontrolli (vereerituse puudumine menstruatsioonide vahepeal) kui teised madala annusega suukaudsed kontratseptiivid. Lühendatud hormoonivaba periood langetab ka vea ülemmäära ja parandab seega rasestumisvastast toimet. Õigesti manustatuna on kõik tänapäevased tabletid väga tõhusad. Kui üks madala hormooniannusega tablett ununeb aga võtmata, iseäranis pärast tabletivaba perioodi, võib see viia folliikuli küpsemiseni munasarjades ning mõnel juhul (kui võtmata jääb rohkem tablette) isegi ovulatsioonini.

Kliiniline uuring, mille käigus võrreldi kolme tahtlikult unustatud tableti võtmatajätmise mõju, näitas, et 24+4 skeem pärsib ovulatsiooni tõhusamalt kui tavapärase 21-päevase re˛iimiga tabletid. 24+4 pillid pidurdas kahe esimese kasutustsükli jooksul munasarjade talitlust efektiivsemalt: aktiivsete folliikulilaadsete struktuuride protsent oli väiksem kui tavaliste drospirenooni sisaldavate 21-päevase re˛iimiga suukaudsete rasestumisvastaste vahendite puhul.

3. tsüklil täheldati märksa tugevamat munasarjade talitlust pärssivat toimet (annustamisel tehtud tahtlikest vigadest hoolimata), võrreldes 21-päevase suukaudse kontratseptiiviga1. Rasestumisvastase vahendi 24+4 pillide lühem tabletivaba periood võib kindlusvaru kliinilises praktikas suurendada 1. Tüüpilise kasutamise puhul on 24+4 pillide Pearli indeksi,ii (vt allpool) 0,8 ning täiusliku kasutamise puhul 0,41.

Premenstruaalsete sümptomite leevendamine

Paljudes riikides, sealhulgas USAs, on 24+4 pillid saanud heakskiidu PMDD, PMSi raskekujulise vormi ravivõimalusena (vt allpool lõik „PMS/PMDD“). Selle tõhusust on tõestatud kahe ulatusliku randomiseeritud ja kontrollrühmaga kliinilise uuringu teel. 24+4 skeemiga pillid suutis sümptomeid leevendada paremini kui platseebo, vaatamata sellele, kuidas ravile allumist määratleti: kui seda defineeriti kui probleemide raskusastme alanemist 50% võrra baasjoonega võrreldes, allus ravile 48,4% 24+4 pillide kasutajatest, samas kui platseeborühmas oli see näitaja 36,1%, p=0,0152. Kui ravile allumist määratleti ulatusliku või väga ulatusliku paranemisena CGI-I (Clinical Global Impression Improvement – kliinilise üldhinnangu paranemine) skaalal, allus ravile veelgi suurem osa 24+4 pillide kasutajatest platseeboga võrreldes (61,7 vs 31,8%; p=0.009).

„On raske täpselt kindlaks teha, mil viisil 24+4 pillid premenstruaalseid sümptomeid leevendab,“ selgitab professor Diana L. Dell Põhja-Carolinas Durhamis asuvast Duke’i Ülikooli meditsiinikeskusest. „Üks 24+4 pillide eeliseid võib-olla tema mineralokortikoidide-vastane toime. Lisaks reniin-angiotensiin-süsteemi aktiivsust vähendavale regulatsioonile avaldab positiivset mõju tõenäoliselt ka pikem, 24-päevane annustamisperiood.“

Euroopa Ravimiametitele on esitatud taotlus PMDD heakskiitmiseks rasestumisvastase vahendi 24+4 pillide lisanäidustusena.

Akne ravi

Oma antiandrogeensete omaduste tõttu võivad 24+4 pillid ravida mõõdukat või kergekujulist aknet. Randomiseeritud ja platseeboga kontrollitud uuringutesv,vi vähendasid 24+4 pillid olulisel määral põletikulist ja mittepõletikulist aknet. Lisaks oli hinnangute „puhas nahk“ ja „peaaegu puhas nahk“ osakaal ISGA (Investigator’s Static Global Assessment) skaalal 24+4 pillide ravirühmas ligi neli korda suurem kui platseeborühmas. 24+4 pillid on saanud USAs ning mitmes Ladina-Ameerika ja Euroopa riigis heakskiidu mõõduka akne ravivõimalusena. Euroopa Liidule esitati vastav taotlus 2008. aastal.

Eestis on 24+4 pillide näidustuseks raseduse vältimine.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 22. 09. 2009. 18:29